Akut anterior miyokard infarktüslü hastalarda anjiotensin konverting enzim gen polimorfizmi ile sol ventrikül miyokardiyal performans indeksi (TEİ indeksi) arasındaki ilişki
Relation between angiotensin converting enzyme (ACE) gene polymorphism and left ventricular myocardial performance index (TEI index) in patients with a acute anterior myocardial infarction
  1. Tez No: 157354
  2. Yazar: ÖNDER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİZAMETTİN TOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Akut anterior miyokard infarktüslü hastalarda ACE gen polimorfizminin sol ventrikül fonksiyonları üzerindeki etkilerini miyokardiyal performans indeksi ile araştırmak amacıyla bu çalışma planlandı. Çalışma kriterlerine uyan, DD ve İD genotipinde ortalama yaşları 59,3 ± 12,3 olan 128 hasta, II genotipinde ortalama yaşları 56,7 ± 14,9 olan 14 hasta ACE genotip analizine ve ekokardiyografik değerlendirmeye tabi tutuldu. Hastaların miyokardiyal performans indeksleri pulse-Doppler ekokardiyografi mitral kapak uç kısımlarına ve aort kapağının hemen aşağısına yerleştirilerek ölçülen parametrelerden hesaplandı. ACE DD ve İD genotipli hastalar ile ACE II genotipli hastaların miyokard infarktüsünün birinci gün MPİ' leri ile beşinci gün MPİ' leri arasında anlamlı fark bulunmadı. Ancak, ACE DD ve İD genotipli hastaların birinci gün ile beşinci gün MPl'leri ile sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonları arasındaki fark anlamlı bulunurken, ACE II genotipli hastaların birinci gün ile beşinci gün MPl'leri ile sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonları arasındaki fark anlamlı bulunmadı. D alleli olan grupta MPİ ile ejeksiyon fraksiyonunda anlamlı düzelme gözlenirken, I alleli olan grupta anlamlı bir fark gözlenmedi. DD ve İD genotipli hastalarda birinci gün ile beşinci gün sol ventrikül diyastol çapları arasında anlamlı fark mevcut iken, II genotipli hastalarda anlamlı fark gözlenmedi. D alleli olan grupta beşinci gün sol ventrikül diyastol çapı ile, birinci gün sol ventrikül diyastol çapına göre daha geniş bulundu. Akut anterior miyokard infarktüsünde ACE DD ve İD genotipli hastalarda ACE II genotipli hastalara göre sol ventrikülde anlamlı düzeyde dilatasyon, dolayısyla daha fazla remodeling saptanırken, ACE DD ve İD genotipli hastaların ACE II genotipli hastalara göre ACE inhibisyonundan daha fazla fayda gördüğü sonucuna varıldı. Anahtar Kelimeler : Anterior Miyokard Infarktüsü, Anjiotensin Konverting Enzim Gen Polimorfizmi, Miyokardiyal Performans İndeksi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out in order to investigate the effects of ACE gene polymorphism on left ventricular functions in patients with Acute Anterior Myocardial Infarction by myocardial performance index. A total of 128 patients, mean age 59,3 ± 12,3 in ACE DD and ID genotype, and 14 patients, mean age 56,7 ± 14,9 in ACE II genotype, were subjected to ACE genotype analysis and echocardiographic assesment The patients' myocardial performance indexes were calculated from the parameters measured earlier by placing pulsed wave Doppler echocardiography on ending points of mitral leaflets and just below the aortic valve. We did not observe a significant difference between the first day and fifth day myocardial performance indexes following myocardial infarction of patients with ACE DD/ID genotypes and those with ACE II genotype. However, while the difference between the first and fifth day myocardial performance indexes and left ventricular ejection fractions of patients with ACE DD/ID genotypes was found to be significant, the difference between the first day and fifth day myocardial performance indexes and left ventricular ejection fractions of subject with ACE II genotype was significant. While a significant improvement was observed in myocardial performance index and ejection fraction in group D allele, no significant difference was noticed in group I allele. In patients with ACE DD/ID genotypes, a significant difference existent between the first and fifth day left ventricular diastolic diameters, whereas no significant difference was observed in those with ACE II genotype. In group D allele, the fifth day left ventricular diastolic diameter was found to be larger with respect to the first day left ventricular diastolic diameter. As a result, it was concluded that, while in patients with genotypes ACE DD/ID genotypes a significant dilatation and thereby remodeling was determined with respect to those with ACE II genotype, the patients with ACE DD/ID genotypes could benefit from ACE inhibition more with respect to those with ACE II genotype. 71Key Words : Anterior Myocardial infarction, Anjiotensin Converting Enzyme Gene Polymorphism, Myocardial Performance Index. 72