Tild testi pozitif nörokardiyojenik senkoplu hastalarda tedavi alternatifleri ve tedavi etkinliğinin takibinde ekokardiyografi ve arteryel distansibilitenin yeri
- Tez No: 157372
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT ALAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Vazovagal senkoplu hastaların tedavi seçeneklerini değerlendiren çok sayıda çalışma literatürde mevcut olmasına rağmen tanı ve tedavi etkiliğini değerlendirmede yardımcı olacak yeni parametreler üzerine az sayıda çalışma mevcuttur. Bizde çalışmamızda tilt testi pozitif vazovagal senkop düşünülen 33 hastada(Grup I n=33), başlangıçta ve 6. ayın sonunda AD, ÎMK ve ekokardiyografı parametrelerini belirledik. Sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubunda(Grup II n=30), yine AD, ÎMK ve ekokardiyografı parametreleri bir defaya mahsus olarak belirlendi. Grup I, 3 gruba ayrıldı; Grup IA metoprolol kullanan 11 hastadan, Grup IB sertralin kullanan 11 hastadan, Grup IC meteprolol ve sertralin kullanan 11 hastadan oluşmaktaydı. Vazovagal senkoplu hastalarda AD ve İMK'yı ölçüp sağlıklı bireylerle karşılaştırdığımızda; İMK'nın hasta grubunda daha yüksek olduğunu saptadık, AD açısından iki grup arasında fark saptayamadık. Vazovagal senkoplu hastalar ile sağlıklı bireylerin bazal ekokardiyografık değerlerini karşılaştırdığımızda özellikle her iki ventrikül diastolik fonksiyonlarında anlamlı farklılık vardı. Vazovagal senkoplu hastaların tedavi etkinliği açısından ilaç gruplarını değerlendirdiğimizde sertralin tedavisinin metoprolol tedavisine üstün olduğunu daha iyisininde kombinasyon tedavisi olduğunu gördük. Sonuç olarak vazovagal senkopun tanı ve tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesinde AD ve ÎMK kulanılabilir. Vazovagal senkoplu hastalarda sertralin metoprolol' e göre daha iyi bir seçenek gibi görünmektedir. Semptomların kontrol altma alınamadığı olgularda metoprolol ve Sertralinin birlikte kullanılması iyi bir kombinasyon olabilir. Anahtar kelimeler :ÎMK, AD, Sertralin, metoprolol 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although lots of studies in the literature that evaluate therapeutic options of the vasovagal syncope, There is a little studies that evalute new parameters on diagnosis and affect of therapy. In our study, we performed AD, İntima-Media Thickness(ÎMT) and echocardiographic parameters at the beginning of and after 6 months after of treatmentin in patient' s group(Group I n= 33). We also performed AD, ÎMT and echocardiographic parameters at once on control group in which healthy individuals(Group II n= 30). Group I was divided in 3 subgroups; Group IA consisted of 11 patients who used metoprolol, Group IB consisted of 11 patients who used sertraline and group IC consisted of 1 1 patients who used metoprolol and sertraline. When we measured AD and ÎMT in the patient's group and compared with healthy individuals, that İMT was higher in Group I than in Group II.Whereas no difference was found in two groups as regard AD. We compared that basement echocardiographic parameters in patients' s group and control group, there were some differences both right and left ventricul diastolic functions. We also evaluated that effectiveness of drug's group on vasovagal syncope therapy, we saw that lustral was better than metoprolol and combinatin therapy with metoprolol and sertralin was the best. As a result, we can use AD and İMT measurements for diagnosis and effect of therapy on vasovagal syncope. Sertralin has better effect on vasovagal syncope than metoprolol therapy. Combination therapy with metoprolol and sertralin may be good choose in symptomatic patients rather than metoprolol or sertralin therapy alone. Key words : ÎMT, AD, Metoprolol, Sertraline 68