Konjestif kalp yetmezliği nedeni ile hastaneye yatırılan hastalarda depresyon, anksiyete ve inflamasyon ilişkisi
Depression and anxiety; relationship to inflammation in hospitalized patients with congestive heart failure
  1. Tez No: 157371
  2. Yazar: CANSIN TULUNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TAMER SAYIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Konjestif Kalp Yetmezliği Nedeni ile Hastaneye Yatırdan Hastalarda Depresyon, Anksiyete ve Inflamasyon İlişkisi Amaç. Son yıllarda, konjestif kalp yetmezliği olan hastalarda depresyona sık rastlandığını ve bunun morbidite ve mortaliteyi olumsuz yönde etkilediğini gösteren kanıtlar giderek artmaktadır. Kalp yetmezliğinde, depresyonun kötü prognoza eşlik etmesinin mekanizması tam olarak anlaşılamamıştır. Depresyon da kalp yetmezliği gibi nörohormonal aktivasyon, ritim bozuklukları, inflamasyon ve hiperkoagülabiliteye yol açar. Bu çalışmanın birincil amacı konjestif kalp yetmezliği nedeni ile hastaneye yatan hastalarda depresyon ile beyaz küre sayısı, trombosit sayısı, eritrosit sedimantasyon hızı ve yüksek duyarlı (high-sensitive) CRP (hsCRP) gibi inflamasyon göstergeleri arasında bir ilişki olup olmadığının saptanmasıdır. İkincil amacı ise depresyon ve anksiyete prevalansmın ve bunları etkileyebilecek klinik ve psikososyal faktörlerin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem. Çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi ve Kalp Merkezi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı'na New York Kalp Cemiyeti (NYHA) fonksiyonel sınıf H-IV konjestif kalp yetmezliği nedeni ile yatırılan ve ejeksiyon fraksiyonları (EF) %40 ve altında olan toplam 45 hasta dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, eğitim durumu, kalp yetmezliği etyolojisi, kalp yetmezliği tam süresi, son iki yıl içinde kalp yetmezliği nedenli yatış sayısı, tedavi uyumu, EF, NYHA sınıfı, depresyon öyküsü, antidepresan kullanımı, komşularla görüşme sıklığı ve aynı evde kaç kişi yaşadıkları kaydedildi. Hastaların depresyon ve anksiyeteleri sırasıyla Beck Depresyon Envanteri ve Beck Kaygı Envanteri ile değerlendirildi. Beck Depresyon Envanteri skorları on ve üzerinde olan hastalar depresif olarak kabul edildi. 0-21 arası Beck Kaygı Envanteri skorları düşük düzeyde anksiyete, 22-35 arası skorlar orta düzeyde anksiyete, 36 ve üstü skorlar ise ciddi düzeyde anksiyete olarak yorumlandı. Hastaların beyaz küre ve trombosit sayılan, eritrosit sedimentasyon hızı ve hsCRP düzeyleri ölçüldü. Bulgular. Çalışmaya alman hastaların %80'inin Beck Depresyon Envanteri skorları depresif düzeyde idi. Bu hastaların yalnızca %11'i antidepresan ajan kullanmakta idi. Hastaların %84'ü düşük anksiyete düzeyine sahipken hiçbir hastada ciddi düzeyde anksiyete saptanmadı. Depresyonun ve anksiyetenin yaş, cinsiyet, kalp yetmezliği etyolojisi, kalp yetmezliği tam süresi, son iki yıl içinde kalp yetmezliği nedenli hastaneye yatış sayısı ve EF ile ilişkisi olmadığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Depression and Anxiety; Relationship to Inflammation in Hospitalized Patients With Congestive Heart Failure Background. There has been increasing evidence on high prevalance of depression and its relationship to poor prognosis in patients with congestive heart failure. The exact mechanisms in depression that lead to worse outcomes are unknown. Depression like heart failure itself causes neurohumoral activation, increased inflammatory activity, rhythm disturbances and hypercoagulability. The primary goal of this study is to determine the relationship between depression and inflammatory markers such as white blood cell (WBC) and platelet counts, erythrocyte sedimentation rate (ESR) and high sensitivity C-reactive protein (hsCRP) levels in patients hospitalized for congestive heart failure. The secondary goal is to determine the prevalance of depression and anxiety and the impact of clinical and psychosocial factors in this group of patients. Methods. A total of 45 hospitalized patients with New York Heart Association (NYHA) functional class H-IV and ejection fractions (EF) < %40 were given questionaires including Beck Depression and Anxiety Inventories to assess depression and anxiety levels. Variables as age, gender, education level, ethiology and duration of heart failure, hospital admissions in the past two years, compliance to therapy, EF, NYHA class, history of depression and antidepressant use, living situation and relations with the neighbours were recorded. Depression was defined as a score on the Beck Depression Inventory >10. Scores from 0 to 21 in the Beck Anxiety Inventory revealed a low level of anxiety, 22 to 35 revealed moderate anxiety and scores 36 and higher were defined as severe anxiety. Blood samples were drawn for WBC and platelet counts, ESR and hsCRP levels. Results. 80% of the patients scored as depressed. Only 11% of the depressed patients received antidepressant medication. Eighty-four percent of the patients had low levels of anxiety and none had severe anxiety. Depression and anxiety were not related to age, gender, ethiology and duration of heart failure, hospital admissions in the past two years and EF.