Koroner arter hastalığı olan ve olmayanlarda pulmoner arter basınçlarının sağ ventrikül miyokard performans indeksi yöntemiyle saptanması ve diğer yöntemlerle araşılaştırılması
  1. Tez No: 157395
  2. Yazar: ZEKİ YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENDER SEMİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Myokard performans indeksi; global ventrikül performansını ortaya koymak amacı ile sistolik ve diyastolik zaman intervallerinin birleştirilmesi şeklinde tasarlanmıştır. Sağ V MPl.sağ ventrikül için, özellikle primer pulmoner hipertansiyonlu hastalarda değerlendirilmiştir. Bu indeks burada primer pulmoner hipertansiyonu normal kişilerden ayırt etmede tek ve en güçlü değişken olarak bulunmuştur. (0,93±0,34'e karşılık,0,28±0,04). Bununla birlikte myokard performans indeksinin primer pulmoner hipertansiyon olsun/olmasın, pulmoner arter basınçlarının tayininde, klinik kullanımı ile ilgili elimizde çok sayıda literatür mevcuttur. Pulmoner arter basınçlarının tespit edilmesinde rutin uygulamada daha çok TY velositesi ve Pa AZ kullanılmaktadır. Ancak bu yöntemlerin çeşitli parametrelerden etkilenmesi (örneğin kalp hızı, kardiyak output, yetmezlik jetinin CW doppler de görüntülenememesi gibi), kolay uygulanabilir olmalarına rağmen güvenilirliklerini azaltmaktadır. Altın standart olarak kabul edilen anjiografi ise, maliyeti, invaziv oluşu gibi nedenlerle rutin uygulamada pek kullanılmamaktadır. Sağ V MPİ ise; kalp hızı ve sağ ventrikül sistolik ve diyastolik basınçları gibi yüklenme durumlarından veya triküspit yetmezliği varlığı veya ciddiyetinden önemli derecede etkilenmez (101). Biz bu çalışmada koroner arter hastalığı olduğu tahmin edilen 50 hastaya anjiografi yaparak, hem KAH tanısını doğrulamak, hem de eş zamanlı yapılan sağ kalp kateterizasyonu ile pulmoner arter basınçlarını tespit etmek ve bu değerleri Sağ V MPİ ile karşılaştırarak, Sağ V MPl'nin bu açıdan yeri ve önemini belirlemeyi amaçladık. Çalışmamızın sonunda KAH varlığı ile Sağ V MPİ arasında bir ilişki saptayamadık. Bununla birlikte pulmoner arter basınçları anjiografik olarak tespit edilen (sistolik, diyastolik, ortalama) değerlerle Sağ V MPİ'si arasında istatistiksel olarak önemli düzeyde anlamlılık tespit ettik. (Pearson korelasyon katsayısı R>0,70). Dahası, istatistiksel olarak bu önemli düzeydeki anlamlılık, diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında da devam etti.(TY için R:0,634, Pa AZ için R: 0,629, Sağ V MPİ için R:0,757) 68Sonuç olarak Sağ V MPl'nin; pek çok parametreden önemli derecede etkilenmemesi, kolay uygulanabilirliği, maliyeti gibi nedenlere bakılmaksızın, pulmoner arter basınçlarını (sistolik, diyastolik, ortalama) öngörmesi (prediktivite) açısından tek başına diğer noninvaziv yöntemlerden üstün olduğu sonucuna vardık. 69
Özet (Çeviri)
SUfWARY An index of myocardial performance (IMP) has been devised to incorporate both systolic and diastolic time intervals in expressing global ventricular performance. Right ventricular myocardial performance index was evaluated for the RV, especially in patients with pulmonary hypertension. This index was the single most powerful variable for discriminating patients with primary pulmoner hypertension from normal subjects (0,93 T 0,34 vs 0,28*0,04). However there is limited data in detect of pulmonary artery pressures with IMP whether patients have primary pulmonary hypertension or not. In determination of pulmonary artery pressure, TR velocities and pulmonary artery acceleration time has been used routinely. Although these techniques are useful but also affected by various parameters such as heart rate, cardiac output and visualization. Angiography is gold standard but it is also so costly and invasive procedure. For that reason it's not useful in routine practice. The index of right ventricle myocard performance does not vary significantly with heart rate and loading conditions, such as RV systolic and diastolic pressures or the presence and severity of regurgitation (101). We studied 50 consecutive patients who were referred to our center for evaluation of CAD. We aimed to find out the role of RV MPI in measuring pulmonary artery pressure. We performed coronary angiography and right heard catheterization on these patients to verily the presence of CAD and concomitantly to measure PCWP. Then we compared with RV MPI There was significantly correlation, however, between right ventricular MPI and pulmonary artery pressures (mean, systolic, and diastolic) which is obtained by angiography. (Pearson correlation coefficient R>0,70) These statistically significant correlation also has been found still highly significant in comparison with other techniques. (For tricuspid regurgitation R:0,634, for pulmonary artery acceleration time R:0,329 and for Right ventricle MPI R:0,757) This study demonstrated that right ventricle MPI is useful for predict of pulmonary artery pressure and significantly correlate with angiographic findings over the other techniques, regard of even not affect by any parameter and/or practical advantage such as simply method and cost-effective 70