Kalp yetersizliğinde doku doppler miyokardiyal performans indeksi ve sol ventrikül diyastol sonu basıncıyla ilişkisi
- Tez No: 157397
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN YEŞİLDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Amaç: Miyokard performans indeksi (MPİ) hem sistolik, hem de diyastolik kalp fonksiyonlarını yansıtan, invazif ölçümlerle iyi korelasyon gösteren, uygulaması kolay bir parametre olarak kullanım alanına girmiştir. Çalışmamızın amacı, konjestif kalp yetersizlikli hastalarda doku doppler (DD) yöntemi ile hesaplanan MPİ'ni iki boyutlu ve doppler ekokardiyografi ile elde edilen geleneksel değişkenlerle ve invazif ölçümlerle karşılaştırmaktır. Yöntem : Sol kalp kateterizasyonu yapılarak sol ventrikül diyastol sonu basıncı ölçülen 182 ardışık hasta arasından 126 olgu seçildi. İki gruba ayrıldı. Grup I (kontrol grubu), kalp yetersizliği semptomları olmayan [New York Kalp Birliği (NYHA) sınıflamasına göre sınıf I ] ve normal doluş basınçları (sol ventrikül diyastol sonu basmcı < 16 mmHg ) olan 59 (32 erkek/27 kadın, 61±10 yaş) olguyu içeriyorken, grup II NYHA fonksiyonel sınıf > 2 ve sol ventrikül diyastol sonu basıncı >16 mmHg olması ile tanımlanan konjestif kalp yetersizliği (KKY) olan 67 (34 erkek/33 kadın, 60±9 yaş) hastayı içeriyordu. Geleneksel eko doppler metodlan kullanılarak ejeksiyon fraksiyonu, erken diyastolik mitral akım (E), geç diyastolik mitral akım (A) hızlan ve E deselerasyon zamanı (DZ) ölçüldü ve E/A oranı hesaplandı. Pulse wave DD ile elde edilen MPİ'ni hesaplamak amacıyla izovolümetrik kontraksiyon (IVKZ), izovolümetrik gevşeme zamanı (İYGZ) ve ejeksiyon zamanı (EZ) apikal 4 ve 2 boşluk görüntüden mitral anulusun dört farklı bölgesinden (septum, lateral, anterior, inferior) alındı. MPİ her bir bölgeden ölçülen İVGZ ve IVKZ toplamının EZ'na bölünmesi ile hesaplandı. Ortalama MPİ değeri hesaplanan MPİ değerlerinin dörde bölünmesi ile elde edildi. Aynı parametreler mitral giriş ve sol ventrikül çıkış yolu hız zaman intervalleri kullanılarak pulse wave doppler metodu ile ölçüldü. Bulgular? KKY'liği olanlar ile kontrol grubu arasında E/A oranı, deselerasyon zamanı ve isovolümetrik gevşeme zamam arasında fark yoktu. KKY grubunda kontrol grubuna göre; isovolümetrik kasılma zamam önemli ölçüde uzamış, ejeksiyon zamam ise önemli ölçüde kısalmıştı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The myocardial performance index reflects both systolic and diastolic function of the heart and its easily applied in the practice and is well corelated with invasive measument. The aim of our study is to compare with MPI which is measured by tissue doppler parameters and invasive measuments. Methods: 126 patients selected from 182 consecutive subjects refered for diagnostic cardiac catheterization at our institution. Consecutive subjects were recruited and assigned to 1 of 2 groups; group 1 comprised 59 subjects (32 men and 27 women; mean age 61 ± 10) without symptoms of heart failure [according to New York Heart Association (NYHA) classification I ] and normal filling pressure (left ventricular end diastolic pressure 2 and left ventricular end diastolic pressure >16mrnHg. Using conventional echo doppler methods, parameters assessed were: ejection fraction, peak velocities of early (E) and late (A) diastolic filling, the E/A ratio, deceleration time (DZ). In order to measure the MPI by tissue doppler, isovolumic contraction time (IVKZ), isovolumic relaxation time (IVGZ) and ejection time (EZ) were measured from the apical 4 and 2 chamber views with a 2- to 5-mm sample volume placed at four different areas of the mitral annulus (septum,lateral,anterior.inferior). The MPI measured from each area by dividing the total of IVKZ and IVGZ on DZ then from the four areas the mean value of MPI was calculated. In addition by using pulse wave doppler the velocity time interval at mitral inflow and left ventricular outflow were measured to obtain the same above mentioned parameters. Results: E/A ratio, DZ and IVGZ were the same in both patients and control groups. Patients with cogestive heart failure (CHF) have longer IVKZ and EZ than control subjects.