Koroner kalp hastalığı olmayan Tip 2 Diabetes Melitus'lu hastalarda sol ventrikül diyastolik fonksiyonu ile egzersiz kapasitesi arasındaki ilişkinin araştırılması
To investigate relation between left ventricular diastolic function and exercise capacity in patients with Type 2 Diabetes Mellitus without evidence of coronary arter disease
- Tez No: 288553
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA BUĞRA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar; dünyada ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Diabetes mellitus, ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalıklar açısından son derece önemli bir risk faktörüdür. Diyabetik hastalarda miyokard kontraktilitesinin göstergesi olan sistolik fonksiyonlar normal iken diyastolik fonksiyonlar bozulabilmektedir. Diyastolik disfonksiyon, kalbin yapısında ve kardiyomyositlerin ultrastrüktüründe meydana gelen değişiklikler, kollajen ve ileri glikozilasyon ürünlerinin myokard içinde birikmesi sonucu oluşmaktadır. Global myokardiyal performans bozukluğu diyabetik hastalarda diyastolik disfonksiyon gelişmeden önce tespit edilebilen bir patolojidir. Diyabetik kardiyomiyopati; hipertansiyon ve koroner arter hastalığından bağımsız olarak interstisyel fibrozis, kardiyomyosit kaybı, enerji kullanımında bozulma, küçük damar hastalığı ve otonom nöropati gibi birçok faktöre bağlı olarak gelişen kalp yetersizliğidir. Diyabetik kardiyomyopatinin erken döneminde yapılan tedavi, süreci geciktirmekte ve kalıcı hasar gelişimini engelleyebilmektedir. Bu hastalığın erken teşhisinde invazif olmayan önemli bir tanı yöntemi ekokardiyografidir.Diyabetik hastalarda, kardiyovasküler hastalık riskinin azaltılması açısından metabolik değişikliklerin takibi, glisemik kontrolün sağlanması, açlık kan şekeri, HbA1C, kolesterol, trigliserit ve kreatinin değerlerinin yakın takibi önem arzetmektedir. Dolayısıyla asemptomatik, hipertansiyon ve koroner arter hastalığı bulunmayan diyabetik hastalarda subklinik myokard performans bozukluğunu tespit edebilmek kalp yetersizliğine gidişi önlemek açısından önemlidir.Egzersiz kapasitesi kardiyovasküler mortalite açısından güçlü bir prediktör faktördür ve bu nedenle diyabetik hastalarda egzersiz testi, bazal ve maksimum kalp hızı, VO2 max (maksimum oksijen kullanımı), VE/VCO2 (ventilasyon hacminin karbondioksit atılımına oranı) gibi parametrelerin değerlendirilebildiği bir test olması açısından büyük öneme sahiptir. Günümüze kadar yapılmış olan çalışmalarda diyabetik hastalarda egzersiz kapasitesinin azaldığı gösterilmiş ve bu azalmanın kardiyovasküler mortalitenin prediktörü olduğu belirtilmiştir.Amacımız, bilinen hipertansiyonu ve koroner arter hastalığı olmayan asemptomatik Tip 2 diabetes mellituslu hastalarda kalp yetersizliğinin öngördürücüsü olan sol ventrikül diyastolik disfonksiyonunu konvansiyonel Doppler ve doku Doppler ekokardiyografi yöntemleri ile araştırmak, sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonlarının göstergesi olan ve Doppler parametrelerinden hesaplanan miyokard performans indeksini (MPI) değerlendirmek, ekokardiyografik diyastolik parametrelerin egzersiz kapasitesi, HbA1C, proBNP ve mikroalbüminüri gibi biyokimyasal paremetrelerle ilişkisini araştırmaktır. Çalışmanın ikinci amacı, diyastolik disfonksiyon tesbit edilen diyabetik hastalarda, diyastolik doluş parametreleri ile egzersiz kapasitesi, HbA1C, proBNP ve mikroalbüminüri ilişkisini araştırmaktır.Çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Diyabet Bilim Dalı' nda Tip 2 diabetes mellitus tanısı ile takip edilmekte olan, klinik takiplerinde kan basıncı normal değerlerde seyreden ( 220 msn, IVRT > 90 msn bulunan 19 hastada (%44) diyastolik disfonksiyon tespit edilmiştir. Diyastolik disfonksiyonu olmayan diyabetik grup (Grup 1, %56) ile diyastolik disfonksiyonu olan diyabetik grup (Grup 2, %44) kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Grup 2 ve Grup1'de HbA1C, proBNP, mikroalbüminüri benzer değerlerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are the primary cause of death worldwide. Diabetes is a very important risk factor for atherosclerosis and cardiovascular disease. In patients with diabetes, left ventricular diastolic function may be impaired even though systolic function which is the indicator of myocardial contractility remains in normal range. Diastolic dysfunction is the result of morphological changes including ultrastructural changes of cardiomyocytes, increased collagen and accumulation of glycated end products in the myocardium. Myocardial performance index, a Doppler derived index of left ventricular function predicts heart failure even when diastolic function is normal. Diabetic cardiomyopathy, independent of hypertension and coronary artery disease, is a heart failure which develops in presence of interstitial fibrosis, cardiomyocyte loss, deterioration of energy consumption, small vessel disease and autonomic neuropathy. Echocardiography is a noninvasive method in early diagnosis of diastolic dysfunction and medical treatment can alleviate heart failure.Metabolic changes such as blood glucose level, HbA1C, cholesterol, triglyserides and creatinin should be tightly controlled in order to decrease the risk of cardiovascular events. Therefore in asymptomatic patients with diabetes it is important to diagnose subclinical impairment of myocardial performance and diastolic function in order to prevent cardiovascular events.Exercise capacity is a strong predictor of cardiovascular mortality. In patients with diabetes, cardiopulmonary exercise testing is a methodology which evaluates the performance and physiological parameters to the underlying metabolic substratum and exercise capacity. Studies performed has established that, exercise capacity is decreased in diabetic patients and this is a predictor of cardiovascular mortality.The aim of this study is to investigate left ventricular diastolic filling parameters with conventional and tissue Doppler echocardiography and myocardial performance index with conventional Doppler in asymptomatic patients with type 2 diabetes, without hypertension and coronary artery disease and to evaluate the relation between diastolic functions and exercise capacity, HbA1c, ProBNP, and microalbuminuria. The second aim of the study is to evaluate the relation between diastolic dysfunction and exercise capacity, HbA1c, proBNP and microalbuminuria.Fourty three asymptomatic patients with type 2 diabetes (age 50 + 5 years, 24 men (56%)) were enrolled. Blood pressure values were in normal range (