Türkiye'deki spor muhabirlerinin mesleki sorunları
Occupational problems of the sport reporters in Turkey
  1. Tez No: 157412
  2. Yazar: EROL İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ YETİM, YRD. DOÇ. DR. FATİH YENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki gazete, televizyon ve ajanslarda faal olarak görev yapan spor muhabirlerinin mevcut durum ve mesleki sorunlarını ortaya koyarak, bu bilgiler ışığında öneriler getirmektir. Araştırma tarama modelindedir. Araştırma problemine ilişkin mevcut bilgiler ile ilgili literatürün taranmasıyla sistematik bir şekilde verilmiş böylece konu hakkında teorik bir çerçeve oluşturulmuştur. Ayrıca, araştırma ile ilgili bir anket uygulanmış ve bu anket yoluyla elde edilen verilerle araştırmanın problemine çözüm aranmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini, Ankara, İstanbul ve İzmir'de gazete, televizyon ve ajanslarda görev yapan spor muhabirleri oluşturmaktadır. Anket tesadüfi örneklemle 185 spor muhabirine uygulanmış, 143 anket değerlendirmeye alınmış, istatistiksel işlemlere tabi tutulmuştur. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzde ve frekans dağılımları çıkarılmış, ardından muhabirlerin görüşleri ile bazı değişkenler arasında anlamlı farklılıklar aranmıştır. Veriler T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile karşılaştırmalı olarak incelendikten sonra elde edilen sonuçlar değerlendirmeye alınmıştır. Sonuç olarak, spor muhabirlerinin Türkiye'de istedikleri çalışma ortamını yakalayamadıkları, maaşlarını az, çalışma saatlerini fazla buldukları, gelecek kaygısı ve meslekte yükselmede sıkıntılar yaşadıkları, teknik donanımlarının yetersiz olduğu görüşüne yüksek düzeyde katıldıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to reveal the existing situation and occupational problems of the sport reporters working newspaper, TV and agents in Turkey and to offer suggestions within the light of these information. Existing knowledge regarding to main problem of study has given in a systematic way after, it has been serached and collected from literature. Besides, a questionnaire has been eplied an solutions for problem of study have been looked for in data obtained from this questionnaire The scope of the study consists of the sport reporters working in Ankara, Istanbul and Izmir. The survey has been applied to 185 sport reporters. 143 surveys have been evaluated and exposed to statistical processes. Freguency, percentage and mean scores have been formed on tables, before serching for significiant differencas between opinions and some variables. Fater analising the data with T-Test and One Way ANOVA analyses in SPSS 1 1.0 Statistical Package Program, result have been evaluated. Consequently, it is determined that sport reporters are not able to find the desired working conditions in Turkey, they find their salaries low and working hours high, they have anxiety for the future they have problems in promoting and they agree upon the ideas about insufficient technical equipment.