Elit erkek yüzücülerde ayak bileği tork gücünün branşları göre karşılaştırılması
- Tez No: 157411
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHTİYAR ÖZÇALDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
BÖLÜM VI ÖZET AMAÇ Bu çalışmanın amacı; kelebek(l), sırtüstü(2), kurbağalama(3), serbest(4) branş yüzücülerinin, bu stillerden birine ait özel yeteneğe sahip olmalarının ve bu branşa yönelik ağırlıklı antrenman yapmalarının, ayak bileği tork gücü açısından diğer branş yüzücülerine göre, avantaj veya dezavantaj yönünde bir farklılık yaratıp yaratmadığım tespit etmeye çalışmaktır. METOT Bu araştırmaya, çoğunluğu Ege Üniversitesi Yüzme Kulübü Takımından, yaşlan 14 - 30 arasında değişen (ortalama yaş 18.12 ±5.0) sporcular katılmıştır. Araştırmaya katılan sporcular, 4 ayrı yüzme branşından 4'er kişi olmak üzere toplam 16 erkek yüzücüdür. Araştırmanın test sonuçlan,?ybex A340 modeli test cihazında elde edildi. Sporcuların ayak bileklerinin dorsal Seksiyon ve plantar fleksiyon safhalarındaki izokinetik kas kuvveti ölçüldü. Test protokolünde 30 derece/saniye, 60 derece/saniye ve 120 derece/saniyelik açısal hızlar kullanıldı. Araştırmada zirve tork, total iş, ortalama güç ve dorsal fleksiyon /plantar fleksiyon yüzde oranı, ROM parametreleri incelendi. BULGULAR Yapılan ölçümlerde, 30 derecelik açısal hızda sağ ayak bileği plantar fleksiyon total işinde (PTWR30) kelebek branşındaki değerler (93 ± 2,44), kurbağalama (62,25 ± 20,33) ve serbest (62,75±16,80) branşındaki değerlere oranla daha yüksek bulunmuştur. Aynca, 30 derecelik açısal hızda sağ ayak bileği, dorsal fleksiyon/plantar fleksiyon yüzde oranının zirve torkunda (RAPTR30) kurbağalama branşındaki değerler (28,75±9.63), kelebek branşının değerlerine (1 9,25±2,75) oranla daha yüksek bulunmuştur. SONUÇLAR Bu çalışma sonucunda; 30 derecelik açısal hızda, kelebekçilerin sağ ayak bileğinin planter fleksiyondaki total işi (93±2,44), sırtçılara oranla (61,50±16,70) daha yüksek bulunmuştur. Bu durum, sırtüstü yüzmenin kelebek yüzmeye oranla daha seri olduğunun 61bilinmesine rağmen, kelebek yüzmede bir tam kol devrinde iki kuvvetli ayak vuruşu olması nedeniyle, kelebekçilerin ayak bileklerinin daha kuvvetli olduğu şeklinde yorumlanabilir. 30 derecelik açısal hızda kelebekçilerin sağ ayak bileğinin plantar Seksiyondaki total işi (93±2,44), serbestçilere oranla (62,75±1 6,80) daha yüksek bulunmuştur. Kelebek yüzmede her ayak vuruşu simetrik hareket etmekte, sağ ve sol ayak bileği fleksiyon- ekstansiyon hareketini birlikte yapmaktadır. Serbest stilde ayak vuruş biomekeniği göz önüne alındığında, bir ayak fleksiyon hareketi yaparken diğeri ekstansiyon hareketini gerçekleştirmektedir. (27) Bu nedenle, kelebekçilerin ayak vuruşu sırasında ürettikleri itici güç miktarı, serbest yüzmedeki ayak vuruşunun ürettiği itici güç miktarına oranla daha fazla olmaktadır. 30 derecelik açısal hızda kurbağacılann sağ ayak bileği dorsal Seksiyonun/ plantar fleksiyon yüzde oranının zirve torku(28,75±9.63), kelebekçilere oranla (19,25±2,75)daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Dört yüzme branşı ayak vuruşları açısından kendi arasında karşılaştırıldığında, sporcuların yüzme derecelerine katkısı açısından en etkili olan branş kurbağalamadır. (27). Kurbağalama branşının, ayak vuruş biomekaniği göz önüne alındığında, ayak vuruşlarının biomekaniksel görünümünde itme hareketinin çekmeye oranla daha güçlü olduğu bilinmektedir.(27) Bu nedenle dorsal Seksiyonun plantar Seksiyona oran yüzdesinin anlamlı çıkması bu düşüncemizi destekler niteliktedir. 6&
Özet (Çeviri)
SUMMARY PURPOSE The purpose of this study is to find out whether having a special talent and intensive training can make any difference as for ankle peak tork in four swimming strokes. METHOT Most öf the swimmers in the study have been selected from Ege University Swim Club. Swimmers ages varied between 14 - 30 (avarege 18,12±5,00). We had 16 male swimmers in total 4 in each öf the swimming strokes. The test results have been obtained on the Cybex Â340. The isokinetic mucle force of the swimmers' ankles have been meusered in dorsal flexion and plantar flexion phases. Aspart of the protocol 30 degree/second, 60 degree/second andl20 degree/second have been used as angular velocity. The peak tork, the total work, the average force and the dosal flexion/plantar flexion rate and ROM (Range of motion) parameters have been examined. FINDINGS The' measures have shown mat the butterfly values (93±2,44) were greater than the breastroke (62,25±20,33) and freestyle (62,75±i6,80) values when right ankle plantar flexion (PTWR30) at 30 degree angular velocity was considered. As for right ankle dorsal flexion/plantar flexion percentage peak tork at 30 degree of angular velocity (RAPTR3Ö), the breastroke values (28,75±§.63) have proved to be higer than butterfly stroke values (19,25±2,75) RESULTS As a result of this research, in a 30 degree angular velocity, the butterfly swimmers' right ankle's total toad on fee plantar flexion (93±2,44) were found (61,50±16,70) higher than the backstroke swimmers. This situation can be interpretated as: Although it is known mat backstroke swimming is faster man butterfly swimming, because one Ml arm stroke has two strong kicking, butterfly swimmers have stronger ankles. In a 30 degree angular velocity, fee total load on fee butterfly swimmer's ankle during plantar flexion (93±2,44) was found higher man fee freestyle swimmer's load (62,75±İ6,8Û). During butterfly swimming, each foot stroke moves symmetrically, and both left and right ankles do fee fiexion-extention movement at fee same time. Considering fee foot striking *3biomechanics in freestyle, one leg does the extention movement while the other does ihe flexion (27). For mis reason, the pushing power during the foot stroke of the butterfly swimmer is more than the pushing power during the foot stroke of the a freestyle swimmer. During the 30 degree angular velocity, the peak tork (28,75î9.§3) of (me right foot dorsal flexion/plantar flexion) ratio is (19,25±2,75) higher than ihe butterfly swimmers. When kicking of four different swimming styles are compared, the most efficient style (rated by the effectiveness on Ihe swimmers degree) is the breaststroke style (27). Considering the kicking biomechanics of me breaststroke style, it is known that the pushing movement is stronger man the pulling movement (27). For this reason, the meaningful results of the dorsal flexion and the planter flexion percentage rate support our theory. 6#