Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü yöneticilerinin benimsedikleri yönetim uygulamaları üzerine bir araştırma
A research about the management applications which the head office of youth and sports managers adopt
- Tez No: 157420
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMRE EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, sporun sevk ve idaresinden sorumlu ve devletin resmi spor örgütü olan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğu'ndeki yöneticilerin benimsedikleri yönetim yaklaşımlarını tespit ederek, öneriler geliştirmektir. Araştırma tarama modelindedir. Araştırma problemine ilişkin mevcut bilgiler, ilgili literatürün taranmasıyla, sistematik bir şekilde verilmiş, böylece konu hakkında teorik bir çerçeve oluşturulmuştur. Araştırmayla ilgili bir anket uygulanmış ve bu anket yoluyla elde edilen verilerde, araştırmanın problemine çözümler aranmıştır. Araştırmanın çalışma evren GSGM'nde çalışan yönetici personelden oluşmaktadır. Araştırmada evrenini tamamına ulaşıldığından, ayrıca örneklem alınmamıştır. Araştırmaya 104 üst ve orta düzey yönetici katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılan anket, araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Anketlerden elde edilen veriler basit istatistiksel işlemlere tabi tutulmuştur. Araştırma kapsamına alman GSGM yöneticilerinin % 54.8'inin“48 ve üstü”yaş grubunda, % 90.3 'ünün“Bay”, % 70.1 'inin“Yüksekokul”mezunu, olduğu tespit edilmiştir. Yöneticilerin % 53.8'inin“20 yıl ve üzeri”görevli oldukları, % 81.7' sinin "Hizmet - içi kurs ve seminerlere katılıma evet cevabı verdikleri tespit edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzde dağılımları alınarak, bulgular tablolaştınlmıştır. Sonuç olarak; GSGM yöneticilerinin benimsedikleri yönetim yaklaşımlarına göre genelde, Modern Yönetim Yaklaşımını ve uygulamalarını tercih ettikleri söylenebilir. 106
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this study is to determine the behavioral differences in the management approaches and management applications which the administrators in the General Directorate of Youth and Sport which is responsible for the management and allocation of sports. The study has been executed under the scanning model. Current information on the study model has been given systematically by being examined the literature; therefore, the theoretical framework has been established on the subject. A poll, related to the study has been made and the solutions have been tried to be found via the data, which have been obtained from this poll. The administrative staff in GSGM constitutes the working environment of the study. Since the entire environment has been reached during the study, the sampling method was not used additionally. 104 administrators have participated in the study. The poll, which has been used as the data-collecting tool in the study, was developed by the researcher. The data from the poll have been subjected to the simple statistical processing. It was determined that 54.8% of the administrators who participate in the study were“48 years old or older”, 90.3% were“men”and 70.1% were graduated from the“faculty”. 53.8% of the administrators have been charged for 20 years or more, 81% have said“yes”against the question on the“participation in the in-service courses and workshops”. During the assessment of the data, the frequency and the percentage distribution have been considered and the findings were placed into the table. 107As the result, in accordance with the management approach, which the administrators in GSGM have adopted in the application of management applications, one may say that they have usually adopted the modern management approach and apllications. 108