Plymetrik antrenmanların antrene sporcualr ile antrene olmayan sporcular üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of plymetric training on trained athletes and untrained athletes
- Tez No: 157421
- Danışmanlar: PROF.DR. HANİFEGÜL TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bu çalışmada, Trakya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğrencisi olan 44 erkek öğrenci denek olarak kullanılmıştır. Bu öğrencilere, ön test olarak, boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçümü, vital kapasite, reaksiyon zamanları ile kuvvet ve güç ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçümler sonucunda, anaerobik güç formülü kullanılarak, her bir öğrencinin anaerobik gücü hesaplanmış ve öğrenciler anaerobik güçlerine göre iki gruba ayrılmışlardır. Daha sonra her iki gruba da toplam 12 hafta süren ve her 4 haftada bir antrenman yoğunluğunun arttırıldığı Plyometrik Antrenman programı uygulanmıştır. Antrene grubun, birinci ve ikinci ölçüm değerleri karşılaştırdığında, yalnızca sağ el ışık reaksiyon zamanında anlamlı artış, ilk ve son ölçüm değerleri karşılaştırıldığında ise ses reaksiyon zamanları ile dikey ve yatay sıçramalarda artış olduğu tespit edilmiştir. Antrene olmayan grupta ise ikinci ve üçüncü ölçüm değerlerinin karşılaştırılmasından sağ el ışık ve ses reaksiyon zamanında ve yatay sıçramada artış tespit edilmiştir. İlk ölçüm ile üçüncü ölçüm değerlerinin karşılaştırılması sırasında ise anaerobik güç ile dikey ve yatay sıçramada artış olduğu görülmüştür. Böylece; Plyometrik Antrenmanların, ses reaksiyon zamanı ve uzun atlama bakımından antrene sporcularda daha etkili olabileceği, ışık reaksiyon zamanı, dikey sıçrama ve bacak kas gücü (anaerobik güç) gelişimi bakımından 160antrene olmayan sporcularda daha iyi sonuçlar alınabileceği, vücut ağırlığında azalma, vital kapasite, bacak kuvveti ve sırt kuvvetlerinin gelişimi bakımından her iki grupta da etkili olmadığı söylenebilir; ancak bacak ve sırt kuvvetlerinin Plyometrik Antrenmanlar aracılığıyla geliştirilebilmesi için seçilen antrenman drillerinin sporcuların branşlarına göre hazırlanması etkili olabilir (48). ANAHTAR KELİMELER : Plyometrik Antrenman, Antrene Sporcu, Antrene Olmayan Sporcu 161
Özet (Çeviri)
THE COMPARISON OF THE EFFECTS OF PLYOMETRIC TRAININGS ON TRAINED ATHLETES AND UNTRAINED ATHLETES SUMMARY In this study 44 male students of Trakya University, School of Physical Education and Sports were used as test subjects. As a pre-test, length, weight, vital capacity, reaction time, strength and power of these students were measured. As a consequence of these measurements, by using the anaerobic power formula, anaerobic powers of each student were measured and the students were put into two groups according to their anaerobic powers. After that, both groups were taken into a Plyometric Training Program, which lasted for 12 weeks, and whose intensity was increased within each 4 weeks. When the first and second measurements of the trained group were compared a meaningful increase was determined just in the visual reaction time of the right hand. When the first and the last measurements of this group were compared, an increase was determined in the auditory reaction times and the horizontal and vertical jumps. However when the second and third measurements of the untrained group were compared, an increase was determined in right hand visual and auditory reaction time and horizontal jump. When the first and the third measurements were compared, an increase was seen in the anaerobic power and vertical and horizontal jumps. 162As a conclusion; it can be stated that, Plyometric Trainings can be more effective on auditory reaction time and long jump of the trained athletes; better results can be achieved in the untrained athletes in visual reaction time, vertical jumping and development of muscle power of the leg (anaerobic power); and in addition it can be stated that Plyometric Trainings are not influential on the decrease in weight, vital capacity, and development of strength of the backs and legs of any of the groups; however preparing the selected training drills according to the branches of the athletes can be effective in developing the leg and back strengths via Plyometric Trainings (48). KEY WORDS: Plyometric Training, Trained Athlete, Untrained Athlete 163