Bireysel ve takım sporu yapan sporcuların kişilik özelliklerinin karşılaştırılması
Comprasion of sportsmen personalities doing team sport and individual sport
  1. Tez No: 157424
  2. Yazar: MUSTAFA KIZMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGAY BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
1. ÖZET Bireysel ve Takım Sporu Yapan Sporcuların Kişilik Özelliklerinin Karşılaştırılması Spor psikolojisi içinde kişilik kavramı önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada bireysel ve takım sporu yapan sporcuların kişilik özelliklerinin belirlenmesi, bu kişilik özelliklerinin karşılaştırılarak bireysel veya takım sporu yapan sporcuların kişilik farklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde konuyla ilgili açıklayıcı teorik bilgilere ve araştırmalara yer verilmiştir, ikinci bölümde ise veri toplama aracı olarak kişisel uyum, sosyal uyum ve genel uyum puanlarım ortaya koyan Hacettepe Kişilik Envanteri (HKE), bireysel spor yapan 71, takım sporu yapan 66, toplam 137 kişiye uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package For Social Sciences) 1 1.0 programına aktarılmış ve istatistiksel çözümlemeleri yapılmıştır. Sonuç olarak bireysel ve takım sporu yapan sporcuların kişilik özellikleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Fakat spor yapma yılının artması ile sosyal uyum ve genel uyum puanlarında, gelir düzeyinin artması ile de kişisel uyum düzeyinden artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Comparison of Sportsmen Personalities Doing Team Sport and Individual Sport Personality concept is significant in the psychology of those performing sport. Aim of this study is to determine and then examine the personalities of those doing team sport and individual sport through comparison of the features related to personality. In the firsts section of the research, descriptive theoretical knowledge and researches are dealt with. In the second section, Hacettepe Personality Inventor (HKE) is applied to 137 persons (of which 71 individual sportsmen and 66 team sportsmen), which indicates personal harmony, social harmony and general harmony. The data obtained is transferred to the program named SPSS 1 1.0 (Statistical Package For Social Sciences) and statistical analysis is made. In conclusion, no meaningful difference is detected between those doing team sport and individual sport through the comparison of these personality features. However, it is seen that social harmony and general harmony points level increases as sport performance year gets longer and individual harmony increases as income level raises.