Paraşüt atlayışında oluşan fizyolojik değişiklerinin incelenmesi
A study of some physiologyc changes occuring during parachute jumping
  1. Tez No: 157428
  2. Yazar: OZAN ELMAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
l. ÖZET Araştırmanın amacı, paraşüt atlayışlarında kan basıncı, laktik asit ve kalp atım hızlarındaki değişimlerin karşılaştırılmasıdır. Araştırmamıza Türk Hava Kurumu'ndan yaşlan 17 ile 33 arasında 5 bayan - 24 erkek toplam 29 sporcu katılmıştır. Ölçümler, stil-hedef atlayışlarında 5 bayan-5 erkek 10 sporcu, CF atlayışlarında 8 erkek ve tekamül atlayışlarında 9 erkek sporcu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sistolik ve diastolik kan basıncı ölçümleri, nabız ve laktik asit ölçümleri atlayıştan hemen önce ve sonra yerde olmak üzere iki kere alınmıştır. Kalp atım hızlar ise sternum'un alt ucuna takılan polar saat ile atlayış süresince gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY A STUDY OF SOME PHYSİOLOGYC CHANGES OCCURİNG DURING PARACHUTE JUMPING The aim of the research is to compare the variation of blood pressure, lactic acid and heartrate during parachute jumping. Total 29 person (24 sportsmen and 5 women which are between 17-33 years old from Turkish Air Association) have participitated in our research. Measurements have been realised on 5woman -5mens on style-target jumping, on 8mens during CF jumping and on 9 sportsman on evolution jumping. Systolic and diastolic blood pressure measurements, pulse and lactic acid measurements have been made at two times, one before and the other after the jumping. Heartrate has been measured during jumping by a polar watch attached at the bottom of sternum.