Türkiye futbol liglerindeki şike olgusunun incelenmesi ve Türk futboluna yansımalarının değerlendirilmesi
Investigating the fix-game subject and evaluating its reflection on Turkish professional football leagues
  1. Tez No: 157427
  2. Yazar: FARUK ALBAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YALÇIN TAŞMEKTEPLİGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye Profesyonel Futbol Liglerindeki şike olgusunun incelenmesi ve Türk Futboluna yansımalarının değerlendirilmesidir. Anket yöntemi ile yapılan bu çalışmaya farklı liglerden toplam 824 futbolcu katılmıştır. Araştırma, idareci(%34.6) ve hakemlerin(%29.7) başlıca olarak şike eylemleri içinde yer aldığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the fix-game subject and evaluate it's reflection on Turkish Professional Football Leagues. 824 players participated to the study where questionnaire method was used. This study was indicated that, managers (%34.6) and referees (%29.7) played main roles in fix-game events.