Hepatit B infeksiyonu tanısında hibrid yakalama sisteminin yeri
Hybrid capture system in diagnosis of hepatit B infection
  1. Tez No: 157451
  2. Yazar: TAİBE ARSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEYYAL ROTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
-44- 7. ÖZET HBV infeksiyonları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sağlık sorunudur. Günümüzde HBV infeksiyonu teşhisinde rutin serolojik testler yetersiz kalmakta ve HBV-DNA' sının gösterilmesi zorunlu olabilmektedir. Bu çalışmada, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı'na hepatit şüphesiyle gönderilen HBsAg serolojik göstergeleri pozitif 60 hasta serumunda hibrid yakalama sistemi ile HBV-DNA araştırılmıştır ve örneklerin 25' inde HBV-DNA pozitif olarak belirlenmiştir. Bu olguların anti-HBs pozitif 4 serum örneğinin 2' sinde, HBeAg pozitif 14 serum örneğinin 8' inde, anti-HBe pozitif 55 örneğin 23' ünde ve anti-HBc pozitif 55 örneğin 25' inde HBV-DNA pozitif olarak bulunmuştur. Çalışmanın sonuçlarına göre, HBV infeksiyonlarında sadece serolojik göstergelerin belirlenmesinin yetersiz olduğu ve virüs DNA' sının saptanmasının hastalığın evre takibinde daha başarılı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-45- 8. StAAJABX As all over the world, HBV infection is an important health problem in Turkey. Nowadays, since the convantional serological testa are insufficient, detection of HBV-DNA is also needed for laboratory diagnosis of infection. In this study, HBsAg marker positive sera of 60 patients were tested for HBV-DNA content. The sera were sellected from the samples been sent to the Medical Microbiology Laboratory of Medical Faculty of Gazi university. Twenty-five of those samples were detected as HBV-DNA positive. From all of those samples 2 of the 4 anti- HBs positive, 8 of the 14 HBeAg positive, 23 of the 55 anti-HBe positive and 25 of the 55 anti-HBc positive sera were HBV-DNA positive in this work. In conclusion, in the estimation of the infection period the only detection of the serological markers is not sufficient; determination of the virus DNA should also be concidered.