Tekerlekli sandalye basketbolunda sınıflamalara göre serbest atışın biomekaniksel analizi
The biomechanical analysis of the free throw according to the classification in wheelchair basketball
  1. Tez No: 157483
  2. Yazar: MENŞURE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Tekerlekli Sandalye Basketbolunda Sınıflamalara Göre Serbest Atışın Biomekâniksel Analizi Çalışmamızın amacı; IWBF sınıflandırmasına göre belirlenmiş tekerlekli sandalye basketbolcuların dan, düşük (1-2 puan) ve yüksek (3-4 puan) puanlı olanların, başarılı serbest atışlarının kinematik analizlerinin yapılarak gruplar arasında farklılıklarının ortaya konulmasıdır. Diğer amacımız ise bu puanlardaki sporcuların serbest atışlarında profil değerler oluşturmaktır. Araştırmaya Genç Milli 9, A Milli 7 erkek tekerlekli sandalye basketbol oyuncuları denek olarak alınmıştır. Serbest atışta kuvvet uygulama ve topun elden çıkış fazlan incelenmiştir. Bu araştırmada 3 boyutlu videografî yöntemi kullanılmıştır. Sporcuların kaydında 100 Hz hızında üç adet yüksek hızlı ve birbirine senkronize çalışan kameralar kullanılmıştır. Kameralardan alınan çekimler direkt bilgisayara yüklenmiştir. Elde edilen görüntüler SİMİ Motion 6.2 programı kullanılarak kinematik analizleri yapılmıştır. Segment hareketlerinde; kol segmentinin yz ekseni yani sagital düzlemdeki hareketlerinin açısal genişlik, açısal hız ve açısal ivme değerleri açısından 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Biomechanical Analysis of The Free Throw According to The Classification in Wheelchair Basketballl The aim of our study is to do the kinematic analayse of the successgul free throws of the wheelchair basketball players determined by IWBF classification who has low (1-2 point) and hight marks (3-5 point) and to define the difference between there groups. 9 players from Young National Team and 7 from A National Team were used. Carrying out strength in free thorow and phases of the ball's release from hand were studied. Three dimensional videography method was used in this study. 3 high speed and sencronized to each other cameras (their speed was 100 Hz). Were used to record the players. The scenes were loaded from the camera to the computer directly. The kinematik analysis Was made from images by using Simi Motion 6.2 programme.