Türkiye'de beden eğitimi ve spor öğrenimi gören öğrencilerin psikolojilerinin umutsuzluk yönünden değerlendirilmesi
The evaluation of psychologies of students studying physical education and sport in Turkey in hopelessness aspect
  1. Tez No: 157484
  2. Yazar: GÜLDEN TURGUT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BURHAN ÇUMRALIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA-2004 Gülden TURGUT Danışman Yrd. Doç. Dr. Burhan ÇUMRALIGİL Türkiye'de Beden Eğitimi ve Spor Öğrenimi Gören Öğrencilerin Psikolojilerinin Umutsuzluk Yönünden Değerlendirilmesi Bu çalışma; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarının birinci ve dördüncü sınıflarında okuyan öğrencilerin psikolojilerinin umutsuzluk yönünden değerlendirilmesinin araştırılması amacı ile yapılmıştır. 2003-2004 eğitim öğretim döneminde Türkiye'nin yedi Coğrafi Bölgesi'nden (Karadeniz Bölgesi; Samsun-19 Mayıs Üniversitesi, Akdeniz Bölgesi; Antalya-Akdeniz Üniversitesi, İç Anadolu Bölgesi; Konya-Selçuk Üniversitesi, Ege Bölgesi; Afyon- Kocatepe Üniversitesi, Marmara Bölgesi; Bursa-Uludağ Üniversitesi, Doğu Anadolu Bölgesi; Van- Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Güney Doğu Anadolu Bölgesi; Kahramanmaraş- Sütçü İmam Üniversitesi) tesadüfi olarak seçilen Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Beden Eğitimi ve Spor öğretmenliği Bölümünde okuyan 259 kişi 1. sınıf ve 321 kişi 4. sınıf öğrencileri olmak üzere toplam 580 öğrenciye Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ) anketi uygulanmış, elde edilen bulgular Minitab paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde Anova Testi ve LSD (Asgari Önem Farkı) testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY S.Ü.Health Science Institue Physical Education and Sport Science MASTER THESIS / KONYA-2004 Gülden TURGUT Advisor Assos. Prof. Burhan ÇUMRALIGİL The Evalvation of Psychologies of Students, Studying Physical Education and Sport in Turkey, in Hopelessness Aspect This search is made for the sake of investigating the psychologies of the students attending first and fourth clases of the institution of Higher Education of. Physical Training and sports in side of hopelessness. In 2003-2004 Education Year, the questionnaire of Beck Hopelessness Scale was applied to 259 students in first class, 321 students in fourth class, who were arbitrarilychosen, attending physical Training and Sports Teaching Department of he institution of Higher Education of Physical Training and sports, from seven geopraphic region of Turkey (Black Sea Region; Samsun- 19 Mayıs University, Mediterranean Region; Antalya-Akdeniz University, Middle Anatolian Ragion; Konya-Selçuk University, Aegean Region; Afyon-Kocatepe University, Marmara Region; Bursa-Uludağ University, East Anatolian Region; Van- Yüzüncü Yıl University, South East Anatolian Region; Kahramanmaraş-Sütçü îmam University). The findingsare evaluated by Minitab Packet Program. The Anova Test and Least Signifigance Difference (LSD) Test were applied in analises of findings.