Kırıkkale Üniversite Beden Eğitimi ve Spor Bölümlerinde okuyan öğrencilerin beslenme bilgi düzeylerinin ve alışkanlıkların araştırılması
Investigation of knowledge and attitudes of Kırıkkale University, Physical Education and Sport Departmens students in nutrition
- Tez No: 157485
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELDA HIZEL BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Emre AK, Kırıkkale Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümlerinde Okuyan Öğrencilerinin Beslenme Bilgi Düzeylerinin ve Alışkanlıklarının Araştırılması, Kırıkkale Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Kırıkkale, 2004. Araştırmaya Kırıkkale Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Bölümlerinde okuyan 312 [ 173 (% 55,4) erkek ve 139 (% 44,6) bayan] öğrenci alındı. Araştırmanın ana amacı öğrencilerin beslenme bilgi düzeyi ve alışkanlıklarını değerlendirmekti. Kesitsel bir araştırma olan bu çalışmada tüm öğrencilere 25 sorudan oluşan beslenme bilgi düzeyi sorulan ve 18 sorudan oluşan beslenme alışkanlıkları soruları soruldu ve anket formu araştırmacı tarafından dolduruldu. İstatistiksel analiz için t-testi, tek yönlü varyans analizi ve kay-kare testleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Emre AK, Investigation of knowledge and attitudes of Kırıkkale, University, Physical Education and Sport Departments Students in nutrition, University of Kırıkkale, Graduate School of Medical Sciences, Physical Education and Sport, Master Thesis, KIRIKKALE, 2004. Three hundred and twelve students [173 (55,4 %) boys and 139 (44,6 %) girls] of Kırıkkale University, Faculty of Physical education and sport were included in the study. The main goal of the study was to evaluate the knowledge and attitudes of the students in nutrition. In these cross-sectional study questionnaires composed of 25 questions on nutrition knowledge and 18 questions on nutritional behavior were applied to all students and filled by the researcher himself. Student t-test, one way anova and chi-square tests were used for statistical analyses.