Genç erkek güreşçilerin ve judocuların seçilmiş antropometik parametrelerinin karşılaştırılması
Compare and evalvade choice antrhropometric abilities of young male wrestlers and judo players
  1. Tez No: 157487
  2. Yazar: TAYFUN ÜNAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN İNAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
genç ÖZET Bu araştırma milli takım seviyesindeki genç erkek güreşçiler ile judocuların seçilmiş antropometrik özelliklerinin karşılaştırılması ve değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya, gençler katagorisinde yarışan 20 genç erkek güreşçi ve 20 erkek judocu denek olarak katılmışlardır. Sporcuların 22 antropometrik özelliği ölçülüp, vücut yağ yüzdeleri, somatotip değerleri ve değişkenleri hesaplanmıştır. Tüm denekler ve gruplar için ölçülen ve hesaplanan 29 değişkenin ortalama ve standart sapmaları gruplar arasındaki farklılığı belirlemek için t-test değerleri hesaplanmıştır. Çalışmaya katılan genç güreşçilerin yaş ortalaması 17.6±0,503 yıl, genç judocuların yaş ortalaması 17.8+0.616 yıl, güreşçilerin boy ortalaması 171.46+3.506 cm, judocuların boy ortalaması 174,4+4,409 cm, güreşçilerin ağırlıkları ortalaması 77,31+11.578 kg, judocuların ağırlıkları ortalaması 80,26+11.575 kg olarak belirlenmiştir. Gruplar arasındaki yaş, boy, humerus bikondüler çap, tüm kol ve bacak uzunluğu ölçümlerinde anlamlı fark bulunmazken (P>0.05), ağırlık, deri kıvrımları, çevre ölçümleri, biakromial çap, bi- iliak çap, femur bi- kondüler çap, büst uzunluğu, vücut yağ yüzdesi, somototip elemanları ve BMI ortalamalarında anlamlı farklılık bulunmuştur (P < 0.05). Gruplar arasında boy, skapula skinfold, femur bikondüler çap ve tüm bacak uzunluğu ortalamalarında anlamlı farklılık bulunmuştur (P 0.05 ). Somototip açıdan güreşçilerin mezomorfik yapıları judocularmkinden daha büyük bulunmuştur. Genç güreşçilerin ve judocuların somototip değerleri genel olarak elit sporcularınkine benzemektedir. Genç güreşçilerin ve judocuların yapıları birbirine genel olarak benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Experiment was done compare and evaluate some anthropometric abilities of young male wrestlers and judo players who were capable of playing in the national team. 20 male wrestlers and 20 young male judo players who race in the young category took part in the experiment as a tested tried/tested/proved/subject. Sportsmen's 22 anthropometric abilities were measured; so their bodies oil percents,their somatotip values and variables were calculated. T-test values have been calculated to determine the differences among groups, average and standard deviations of 29 variables which were measured and calculated for all testads and groups. The age,height and weight average numbers of young wrestlers and judo players who participated in the experiment: The age average of young wrestlers: 17,6+0,535 years The age average of young judo players: 17.8+0.616 years The height average of young wrestlers : : 171.46+3.506 cm The height average of young judo players: 174,4+4,409 cm The weight average of young wrestlers:: 77,3 1+1 1.578 kg The weight average of young judo players: 80,26+1 1,575 kg Although there weren't found any major differences among groups at their ages,heights, humerus bi-kondüler diameters, all arm's and leg's length (P>0,05) ; the major differences were found at their weights, skinfods,measurements of circles, bi- akromial diameters, bi-iliak diameters, femur bi-kondüler diameters, the lengths of bust, body oil percents,somatotip members and BMI averages. (P>0,05) Among groups, some major differences were found at height, scapula skinfold, femur bikondiler diameters, and length averages of all legs.There weren't found any major differences at other anthropometric measures and calculations II