Milli takım düzeyindeki elit bayan sporcuların kişilik yapılarıyla bedenlerini algılama düzeylerinin karşılaştırılması
The comparision of the personality and the level of perception to their bodies of national elite sportswomen
  1. Tez No: 157486
  2. Yazar: JALE YENTÜR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu araştırma“Milli Takım Düzeyindeki Elit Bayan Sporcuların, Kişilik Yapılarıyla Bedenlerini Algılama Düzeylerinin Karşılaştırılması”üzerine yapılmıştır. Anketler yedi değişik branşta (basketbol, futbol, hentbol, judo, karate, halter ve güreş) faaliyet gösteren Milli Takım kamplarına katılmış olan toplam 159 bayan sporcuya uygulanmıştır. Bu çalışmada veriler, Hacettepe Kişilik Envanteri ve Çok Yönlü Beden-Self Ölçeği ile toplanmıştır. HKE'nin tercih edilme sebebi, bilimsel güvenirliliğinin kanıtlanmış olmasıdır. Çok Yönlü Beden-Self Ölçeğinin ise geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır. Araştırmanın temel bulguları aşağıda özetlenmiştir: Araştırmaya katılan bayan sporcuların kişisel uyum düzeyi puanlarının spor branşlarına göre anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmektedir. Güreş ve halter branşlarıyla uğraşan bayan sporcular almış oldukları puanlar neticesinde kişisel uyum düzeylerinde“uyum problemi”yaşadıkları tespit edilmiştir. Diğer branştaki sporcuların kişisel uyum düzeylerinde“uyumlu”oldukları görülmüştür. Araştırmaya katılan bayan sporcuların sosyal uyum düzeyi puanları yüksek bulunmuştur ve sporcuların hepsinin“uyumlu”oldukları tespit edilmiştir. Basketbol, futbol, hentbol ve judo alanlarında faaliyet gösteren sporcuların uyum düzeyi puanları yüksek çıkarken; halter, karate ve güreş branşıyla ilgilenen sporcuların sosyal uyum düzeyi puanlan diğer branştaki sporculara göre daha düşük çıkmıştır. Araştırmaya katılan bayan sporcuların bedenlerini algılamaları ile kişisel uyumları arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür (r=.281; p< 0.01). Beden-self algısı yükseldikçe kişisel uyumda yükselmiştir. Beden-self algısı ile sosyal uyum arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür (r=.198; p< 0.05). Beden-self algısı yükseldikçe sosyal uyumunda arttığı görülmüştür. Kişisel ve sosyal uyum arasındaanlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir (r=.710; p< 0.01). Kişisel uyum yükseldikçe sosyal uyumun yükseldiği, kişisel uyum düştükçe sosyal uyumunda düştüğü görülmüştür. Araştırmaya katılan bayan sporcuların bedenlerini algılama düzeyleri yükseldikçe, kişisel ve sosyal uyum düzeyleri de yükselmiştir. Beden-self algısı kişisel ve sosyal uyumu etkilediği gibi, kişisel ve sosyal uyumda beden-self algısını etkilemiştir. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research was about,“the comparison of the personality and the level of perception to their bodies of national elite sportswomen.”The survey was carried out on 159 sportswomen, who joined national team camps of 7 different activities (basketball, handball, football, judo, karate, wrestling, and weight lifting). In this study, the data collections were been collected with Hacettepe personality and the many sided Body-Sef criterion. Hacettepe personality inventory was preferred, because of its proven scientific reliability. The study of truth and reliability of the many sided Body-Self criterion were been studied. The main data of the researchs were summarized below the text: The sportswomen, who joined this research, had significant differences in personal adaptation level values in correlation of the sport activity. According to the values,“adaptation problems”have been established in the adaptation level of weight lifting and wrestling sportswomen,“well adjusted”have been established in the adaptation level of the sportswomen in the other disciplines. The sportswomen, who joined this research, had high social adaptation level values and established as“well adjusted”. Significant differences have been found, between different disciplines. Sportswomen in basketball, football, handball and judo have had considerable higher social adaptation values, than sportswomen in weight lifting, wrestling and karate. The sportswomen, who joined this research, had a meaningful relationship between personal adaptation and body perception (r = 0.281; p< 0.01). Body-self perception increases with personal adaptation. A significant relation between body-self perception and social adaptation had been established (r = 0,198; p< 0.05). Body-self mperception increases also with social adaptation. Personal and social adaptation had a meaningful relation as well (r= 0.71; p< 0.01). As personal adaptation raises so did social adaptation, and vice versa. The sportswomen who attended this research as the body perception level increase so did the personal and social adaptation level. Body-self perception influences personal and social adaptation the same as personal and social adaptation did influence body-self perception. IV