Egzersizle birlikte kullanılan konjüge linoleik asidin, vücut kompozisyonu, serum lipit profili, insulin, leptin ve glikoz düzeylerine etkileri
Cumulative effects of conjugated linoleic acid and exercies on body composition, serum lipid profile, insulin, leptin and glucose levels
- Tez No: 157501
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET İnsanlarda aerobik egzersiz ve CLA takviyesinin tek başlarına ve beraber kullanıldığında vücut kompozisyonu ve serum lipit profili serum leptin ve insülin sahnımı üzerine etkilerini incelemek amacıyla bu çalışma planlandı. 44 gönüllü sağlıklı bayan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi çalışmaya katıldı. Denekler,“Kontrol”(n=7),“CLA”(n=ll),“Egzersiz+CLA”(n=12) ve“Egzersiz”(n=14) grubu olmak üzere dört gruba ayrıldı. CLA ve egzersiz+CLA gruplarına 3,6 g/gün CLA altı hafta boyunca uygulandı. Deneklerin vücut ağırlığı, vücut yağ oranı, yağsız vücut kütlesi, yağ kütlesi, vücut kütle indeksi, bel çevresi, kalça çevresi, bel/boy oranı gibi fiziksel, serum leptin, insülin, apo A, apo B, total kolesterol, trigliserit, serbest yağ asidi, HDL, LDL ve glikoz gibi biyokimyasal değerlerindeki değişimler incelendi. Tüm fiziksel parametrelerde kontrol grubu dışındaki gruplarda bazal değerlere göre anlamlı gelişmeler saptandı. Fiziksel parametrelerdeki gelişim oranları“CLA”grubunun vücut ağırlığı ile vücut kütle indeksi,“Egzersiz”grubunun yağsız vücut kütlesi, vücut kütle indeksi ve üç deney grubunun bel/kalça oranı dışındaki parametrelerde, tüm deney gruplarında“kontrol”grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösteriyordu. Fiziksel parametrelerdeki iyileşmeler egzersiz ve CLA takviyesi birlikte uygulandığında daha da artıyordu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cumulative effects of Conjugated Linoleic Acid and Exercise on Body Composition, Serum Lipid Profile, Insulin, Leptin and Glucose Levels The purpose of this study was to evaluate the cumulative effects of conjugated linoleic acid (CLA) and exercise simultaneously on humans' body composition and serum lipid profile. Fourty four healthy female students from the School of Physical Education attended to study as voluntary subjects. Subjects were divided four groups as“Exercise+CLA”,“CLA”,“Exercise”and“Controls”basis on the equality of baseline physical values of the groups. The groups of“CLA”and“Exercise+CLA”were supplemented with 3,6 g/d CLA for six months.“Exercise+CLA”and“Exercise”groups were exercised for at least 30 min per day and three times per week for six weeks. Body weight, fat ratio, fat mass, lean body mass, body mass index, waist and hip girths, waist to hip ratio, waist to height ratio and serum leptin, insulin, apo A, apo B, total cholesterol, HDL, LDL, free fatty acids, trigliseride, and glucose were investigated as physical markers and biochemical markers respectively. Basal levels of physical parameters were improved significantly after the six weeks of experimental period for all groups except controls. Except variations of body weight and body mass index of“CLA”group, lean body mass and body mass index of“exercise”group and waist to hip ratio of the three experimental groups, all of these variations in experimental groups were significantly different from those of controls. Improvements in physical parameters were higher when exercise and CLA supplemention was applied simultaneously. In biochemical parameters only serum glucose level of“Exercise+CLA”and“CLA”groups and insulin level of“Exercise+CLA”group were changed significantly.