Bireysel ve takım sporlarında sporcuların içe-dışa dönüklük düzeylerinin karşılaştırılması
Comparing extrovert - introvert levels between individual and team sports athletes
  1. Tez No: 157517
  2. Yazar: METİN KÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN MORALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı bireysel ve takım sporları ile uğraşan sporcuların içe/dışa dönüklük düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırmada bireysel ve takım sporcularının içe/dışa dönüklük düzeylerinin bazı değişkenlere göre karşılaştırılması yapılmıştır. Sporcuların içe/dışa dönüklük düzeylerini ölçmek amacı ile“Eysenck Kişilik Ölçeği (EPİ)”nin“Dışadönüklük ( E ) ölçeği”ve sporculara ait kişisel değişkenleri elde etmek amacı ile kendimizin hazırladığı Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma 2003-2004 müsabaka sezonu ve yine 2003-2004 öğretim yılında izmir ilinde bulunan spor klüpleri, okul takımları ve İzmir 'de yapılan“Ege Bölgesi Müsabakaları”'na katılan diğer şehirlerin kulüp ve okul takımlarının sporcuları ile klüp binalar, müsabaka yerleri ve antrenman yerlerinde gerçekleştirilmiştir. örneklem grubu olarak 296 bireysel, 220 takım sporcusu olmak üzere 446 sporcu alınmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde“t testi”ve“varyans analizleri”SPSS 10.0 paket program kullanılmıştır. İstatistik analizler sonucunda ; Bireysel ile Takım sporcuları arasında içe/dışa dönüklük düzeylerine ilişkin anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
110 ABSTRACT The purpose of this investigation is to compare extrovert/introvert level between individual and team sports athletes. The athlete's extrovert level between individual and team sports athletes which have similiarities and differences according to some changes are also studied in this research. Extrovert (E) scale of Eysenck Personality Inventory (EPI) is used to measure individual and team sports athlete's extrovert levels, Pesonality Information Form is obtain personal information of athletes. This Investigation has been realized in many athletes of sports club and school sport club. 226 individual athletes and 220 team sport's athletes in total 446 athletes joined this investigation. During the statistical analysses of the data obtained the“T Test”,“The Varience Analysses Techincs”tests were used at the end of the statistical analysses, the comparing extrovert level between individual and team sports athletes' were found meaningless.