Küçük ırk köpeklerde ön çapraz bağ kopuklarında diz ekleminin sentetik bir materyal (monoflament naylon) ile stabilizasyonu üzerine klinik çalışmalar
Clinical studies on small breed dogs in ligamentum cruciatum anterior ruptures with as synthetic material of stifle joint and stabilization
  1. Tez No: 157546
  2. Yazar: ESEN KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
65 ÖZET Küçük Irk Köpeklerde Ön Çapraz Bağ Kopuklarında Diz Ekleminin Sentetik Bir Materyal (Monoflament Naylon) ile Stabilizasyonu Üzerine Klinik Çalışmalar Çalışma materyalini, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Ana Bilim Dalı, Ortopedi ve Travmatoloji Bilim Dalı kliniğine getirilen ve LCCr kopuğu bulunan değişik yaş ve cinsiyetteki 1 5 küçük ırk köpek oluşturdu. LCCr kopuğundan şüphelenilen 15 köpek, ilk önce inspeksiyonla muayene edildi. Daha sonra spesifik tanı testleri olan oturma tasti, öne çekme hareketi testi, tibial kompresyon testi, genu varum ve genu valgus testi uygulandı. Pozitif yanıt veren test sonuçlarına göre operasyona karar verildi. Bu çalışmada, köpeklerin LCCr kopukları, ekstraartikuler teknikle sağaltıldı. Postoperatif 12. günde yapılan klinik ve radyografık ilk postoperatif kontrol bulgularıyla, postoperatif 30. günde ikinci postoperatif kontrol bulguları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
67 SUMMARY Clinical studies on small breed dogs in Ligamentum Cruciatum Anterior ruptures with as synthetic material of stifle joint and stabilization. A clinical study on treating LCCr ruptures in small breed dogs employing 15 breed dogs formed from the small dogs, that have LCCr ruptures of different age and sexuality brought to the Faculty of Veterinary Medicine of Ankara University of Orthopedics and Traumatology Department constitute this study material. 15 small breed dogs which are dougted in disruptured of LCCr first, have been examined with inspection after that, the spesific diagnose tests which are sit test, cranial drawer test, tibial compression test, valgus stres, varum stres have been applied. According to these tests on positive results, an operation has been decided. This study was carried on by treatening the dogs have LCCr ruptures with which is extraarticular technique.