Farklı düzeyde enerji ve protein içeren rasyonlarla beslemenin bıldırcınlarda yumurta verimi, yumurta kalitesi ve kuluçka randımanına etkisi
The impact of diets with different energy and protein levels on egg production, egg quality and hatchability traits of quail
- Tez No: 157547
- Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN ŞEHU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
57 ÖZET Farklı Düzeyde Enerji ve Protein İçeren Rasyonlarla Beslemenin Bıldırcınlarda Yumurta Verimi, Yumurta Kalitesi ve Kuluçka Randımanına Etkisi Bu araştırma lizin-metiyonin bakımından dengelenmiş farklı metabolize olabilir enerji (ME) ve ham protein (HP) içeren rasyonlarla beslemenin yumurtlama dönemindeki Japon bıldırcınlarının yumurta verimi, yumurta kalitesi, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı ve kuluçka randımanı üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada toplam 500 adet, 6 haftalık dişi Japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica) kullanılmıştır. Her birinde 100 adet bıldırcın içeren 5 ana grup ve her bir grupta 20 adet bıldırcın içeren 5 alt grup, oluşturulmuştur. Rasyonlar sırası ile 17.35- 2645, 17.1-2800, 17.2-3000, 15.1-2780 ve 19.35-2780 HP(%) - ME(kcal/kg) olacak şekilde hazırlanmıştır. Grupların yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranlan, baza yumurta kalite özellikleri, kuluçka randımanı ve ekonomik analiz incelenmiştir. Araştırma 16 hafta sürmüştür. Gruplarm ortalama yumurta verimi sırası ile % 87.81, 83.23, 87.05, 85.95 ve 85.71, ortalama yumurta ağırlığı sırası ile 11.57, 11.29, 11.65, 11.55 ve 11.59 g, ortalama yem tüketimi sırası ile 36.49, 31.91, 31.33, 32.62 ve 33.38 g ortalama yemden yararlanma oranlan sırası ile 3.52, 3.38, 3.01, 3.21 ve 3.26 kg yem/kg yumurta ve ortalama kuluçka randımanı sırası ile % 57.00, 73,25, 63,75, 69,30 ve 81,25 olarak belirlenmiştir. Gruplar arasında ortalama yumurta verimi, ortalama yumurta ağırlığı ve yumurtaların Haugh birimleri bakımından istatistik bir fark belirlenmemiştir. En fazla yem tüketimi ME içeriği en düşük yem ile beslenen 1. grupta oluşmuştur (pO.001). En düşük yem tüketimi ise ME içeriği en yüksek yem ile beslenen 3. grupta oluşmakla birlikte 2., 3. ve 4. gruplar arasmda istatistik bir fark görülmemiştir. En iyi yemden yararlanma oranı 3. grupta (pO.01), en düşük yemden yararlanma oram ise 1. grupta oluşmuştur. Ancak, birinci grup ile 4. grup arasında istatistik bir fark görülmemiştir. En yüksek kuluçka randımanı, HP düzeyi en yüksek olan 5 grupta, en düşük kuluçka randımanı ise ME içeriği en düşük olan 1. grup ile HP düzeyi en düşük olan 4.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY The Impact of Diets With Different Energy and Protein Levels on Egg Production, Egg Quality and Hatchability Traits of Quail. The present study was carried out to determine the effects of diets balanced with lysine-methionine and having different metabolisable energy (ME) and crude protein (CP) levels on egg production, egg quality and hatchability of laying Japanese quails (Cotitrnix coturnixjaponicd). A total of 500 six weak old Japanese quails, were used in this trial. Quails were randomised into 5 experimental groups containing 100 birds, and groups were divided in 5 replicate groups, each containing 20 birds. Diets were formulated to be 17.35- 26.40, 17.1-2800, 17.2-3000, 15.1-2780 and 19.35-2780 CP(%) - ME (kcal/kg) respectively. Egg production, egg weight, feed consumption, feed efficiency rate, some egg quality traits and hatchability were assessed in the experiment. The present study was cantmedlö weeks later. In the study, 87.81, 83.23, 87.05, 85.95 and 85.71 % for mean egg production, 11.57, 11.29, 11.65, 11.55 and 11.59 g for mean egg weights, 36.49, 31.91, 31.33, 32.62 and 33.38 g for mean feed consumption, 3.63, 3.32, 3.10, 3.48 and 3.36 (kg feed per one kg egg) for feed efficiency rate 57.00, 73.25, 71.25, 63.75, 81.25 and 69.30 % for mean hatchabilities, of groups were determined. No statistically significant differences were observed among the groups for mean egg productions, mean egg weights and haugh units of eggs. The highest feed consumption was observed in group 1 that contained the lowest ME level (pO.001). Although the lowest feed consumption was determined in group 3 having the highest ME, there as no statistically significant differences between groups 1 and 4.