Lalahan Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü'nde yetiştirilen farklı kökenli Ankara keçilerinde büyüme, döl verimi ve tiftik özellikleri
Growth, reproduction and mohair characteristics in Angora goats of different origines those were bred at Lalahan Animal Breeding Center Research İnstitute
  1. Tez No: 157552
  2. Yazar: HARUN VATANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL AKÇAPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Lalahan Havyacılık Merkez Araştırma Enstitüsü'nde Yetiştirilen Farklı Kökenli Ankara Keçilerinde Büyüme, Döl Verimi ve Tiftik Özellikleri Bu çalışma, Lalahan ve Eskişehir grubu Ankara Keçilerinde döl verimi, oğlaklarda yaşama gücü ve büyüme (doğum, 45., 90., 120., 180. gün ve 1 yaş ağırlığı), keçilerde tohumlama öncesi ve kırkım sonu canlı ağırlığı, tiftik ve rimi ve tiftik özellikleri (elyaf uzunluğu, inceliği, mukavemeti, elastikiyeti, kemp ve medulla oranları) ile 1 yaşındaki oğlaklarda tiftik veriminin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Lalahan Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü'nde yürütülmüştür. Araştırmanın hayvan materyalini, Mart 2001 -Mayıs 2002 arasında incelenen, Lalahan Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü'ndeki, 2, 3, 4, 5 ve 6 yaşlı 35 baş Lalahan grubu ve 4 ve 5 yaşlı Eskişehir grubu 36 baş dişi keçi ve 2001 doğumlu oğlaklar oluşturmuştur. Keçilerin döl verimi, oğlaklarda 180. güne kadar yaşama gücü ve büyüme (doğum, 45., 90., 120., 180. gün ve 1 yaş ağırlığı), keçilerde sıfat öncesi ve kırkım sonu canlı ağırlığı, tiftik verimi ve tiftik özellikleri (elyaf uzunluğu, inceliği, mukavemeti, elastikiyeti, kemp ve medulla oranları) ile 1 yaşındaki oğlaklarda tiftik verimi saptanmıştır. Lalahan ve Eskişehir (ABD orijinli) grubunda tohumlama öncesi ve kırkım sonu canlı ağırlıklar sırasıyla 34,48±0,44, 37,11±0,16 kg ve 39,64+0,66, 43,65±0,80 kg'dır ve iki genotipte de yaşa bağlı olarak artmış tır.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY Growth, Reproduction and Mohair Characteristics in Angora Goats of Different Origines Those Were Bred at Lalahan Animal Breeding Center Research Institute. This study was carried out to compare production traits and mohair traits of Angora goats of Lalahan and Eskişehir groups. The groups were genetically different from each other. Eskişehir group was consisted of crossbred with USA and Turkish Angora goat, while Lalahan group was consisted of only Turkish Angora goat. Animal materials of this study consisted of total 35 breeding female goats of 2, 3, 4, 5 and 6 years old in Lalahan group and total 36 female goats of 4 and 5 years old in Eskişehir group and these breeding females' kids were born in 2001, they were bred at Lalahan Animal Breeding Center Research Institute and were examined between March 2001 and May 2002. Reproduction of the goats, survival rate of the kids untill 180th day and growth of the kids (the live weights at birth, on the 45th, 90th, 120th, 180th and 360th days), the live weights of the goats before mating and after shearing, mohair yield and features (fiber length, diameter, resistance, elasticity, kemp and medulla rates), and mohair yield of yearling kids were determined. The live weights of the goats at mating and shearing in Lalahan and Eskişehir (origin of the USA) groups are 34,48±0,44 kg-37,11±0,16 kg, and 39,64+0,66 kg-43,65±0,80 kg, respectively, and these values increased by age in both groups.