Farklı enerji düzeylerine sahip rasyonlara karşı karnitin katılmasının broylerlerin performansı üzerine etkisi
The effect of carnitine supplementation to the diets having different energy levels on broiler performance
- Tez No: 157551
- Danışmanlar: PROF.DR. SAKİNE YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
37 ÖZET Farklı Enerji Düzeylerine Sahip Rasyonlara Karnitin Katılmasının Broylerlerin Performansı Üzerine Etkisi Bu çalışma düşük ve normal enerji düzeyli rasyonlara karnitin ilavesinin broylerlerin büyüme performansı, yem tüketimi, yemden yararlanma oram, karkas randımanı, abdominal yağ, bazı organ ağırlıkları ile kan serumunda toplam kolesterol, protein ve albumin düzeyleri üzerinde etkili olup olmadığım belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 1-6 haftalık dönemde karnitinin immun sistemi düzenleyici bir etki olarak, antijen spesifik antikor düzeyini artırıcı etkisi de incelenmiştir. Toplam 288 adet günlük broyler civciv (160 erkek ve 128 dişi) her biri 72 hayvandan (40 erkek ve 32 dişi) oluşan 4 deneme grubuna rast gele ayrılmış ve her bir grup 4 alt gruba bölünmüştür. Rasyonlar düşük (2800-3000 kcal/kg metabolize olabilir enerji, sırasıyla broyler büyütme ve geliştirme yemlerinde) ve normal (3000-3200 kcal/kg metabolize olabilir enerji sırasıyla broyler büyütme ve geliştirme yemlerinde) enerji düzeyine sahip olacak şekilde düzenlenmiştir. Rasyonlara 100 mg/kg düzeyinde karnitin eklenmiştir. Broylerler 6 ve 23. günlerde aşılanmış ve kesim anında alman kan örneklerinde toplam spesifik antikor düzeyleri saptanmıştır. Karnitin canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oram, karkas randımanı, kalp, taşlı mide ve abdominal yağ ağırlıklarını istatistik önem taşıyacak düzeyde etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY The Effect of Carnitine Supplementation to theDiets Having Different Energy Levels on Broiler Performance The present study was initiated to determine the effects of supplemental carnitine in diets having low and normal energy level on growth performance, feed intake, feed conversion rate, carcass yield, abdominal fat, some organ weights and total cholesterol, total protein and albumin levels in blood of broilers. The usefulness of supplementary carnitine as an immunomodulator to increase antigen- spesific antibody levels also analysed in 1-6 week- period. A total of 288 one-day old broiler chicks (160 males and 128 females) were randomized into 4 experimental groups each containing 72 birds (40 males and 32 females) and each group was divided into 4 replicate groups. Diets were formulated to be low (2800- 3000 kcal/kg Metabolisable energy in starter and finisher diets respectively) and normal (3000-3200 kcal/kg Metabolisable energy in starter and finisher diets respectively) energy. Carnitine was supplemented to diets at the level of 100 mg per kg. Broiler chicks were immunizated at 6 d and 23 d of age and the total spesific Ig responses were measured in the serum obtained at the day of slaughtering Supplemental carnitine did not significantly influence live weight, live weight gain, feed intake, feed conversion rate, carcass yield and the weights of heart, gizzard and abdominal fat. The significant differences among groups for blood parameters and total Ig levels did not occurred (p>0,05).