Farklı yönlerde ve yapıdaki cam fiber ile güçlendirilen kompozit materyallerin mine ve dentin bağlantılarının değerlendirilmesi
The evaluation of different orientation and matrix composition of the fiber-reinforced composite on bond strength to enamel and dentine
  1. Tez No: 157563
  2. Yazar: ARZU TEZVERGİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
-124- ÖZET Son yıllarda, sağlıklı diş dokusunu korumaya yönelik yaklaşımlar ve gelişen materyaller dişhekimliğinde adeziv köprülerin kullanımını yaygın hale getirmiştir. Bu amaçla fiberle güçlendirilen kompozitler kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı farklı yönlerde ve yapıdaki cam fiber ile güçlendirilen adeziv köprülerin mine ve dentin bağlantılarını iki farklı bekletme koşulu sonrasında makaslama testi ile değerlendirmektir. Bu amaçla çalışmamızda 240 adet çekilmiş, çürüksüz üçüncü molar diş mine ve dentin örneklerinin hazırlanması amacıyla kullanılmıştır. Bağlantı yüzeylerine standart olarak asitle pürüzlendirme ve bağlantı ajanı uygulaması yapılmıştır. Daha sonra bağlantı yüzeyine farklı yönlerde ve matriks yapısında görünür ışıkla sertleşen fiberle güçlendirilen kompozit uygulanmıştır. Kontrol grubu olarak bağlantı yüzeyinde fiber olmaksızın uygulanan restoratif kompozit kullanılmıştır. Hazırlanan örnekler 24 saat suda veya ilave olarak 6000 kez termal döngü uygulamasından sonra 1.00 mm/dakika hızla makaslama testine tabi tutulmuştur. Kırık yüzeyleri ışık mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobu yardımıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
-126- SUMMARY Today with development of the technique for bonding composite resin micromechanically to etched enamel, resin bonded fixed partial dentures (RBFPD) became an alternative to full preparation FPD. The intention of the alternative treatment is to preserve healthy tooth substance with a minimal invasive and reversible treatment approach. Fiber reinforced composites were introduced as an alternative materials for adhesive restorations of various kinds. The objective of this study was to evaluate the bond strength and fracture pattern of fibre-reinforced composite (FRC) with three different fibre orientations and two matrix compositions to dentine and enamel. Extracted 240 human molars were used as substrates (enamel and dentine) with a standard acid-etch technique. Light-polymerizable FRC having two different interpenetrating polymer network matrices and unidirectional, random or bidirectional fibre orientations was applied to the substrate together with the adhesive resin. As a control, particulate filler composite resin was bonded to the substrates. The substrate-composite specimens (n=10/ group) were either stored in water for 24 h or additionally thermocycled for 6000 cycles. The shear bond strengths were measured with a crosshead speed of lmm/min using a universal testing machine.