Kars yöresindeki koyunlarda Toxoplasma gondii'nin seroprevalansı
Seroprevalence of Toxoplasma gondii in sheep in Kars province, Turkey
- Tez No: 157562
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZKAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kars Yöresindeki Koyunlarda Toxoplasma gondii`nin Seroprevalansı Türkiye'nin Kuzey Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Kars yöresindeki koyunlarda Toxoplasma gondii'nin seroprevalansı nı belirlemek amacıyla bu araştırma yapılmıştır. Bu amaçla Aralık 2002 ile Mart 2003 tarihleri arasında Kars İl sınırları içerisindeki toplam 14 odak birer kez ziyaret edilmiştir. Bu odaklardan rastgele örnekleme yöntemi ile toplam 460 koyundan kan örnekleri alınmıştır. Ayrıca atık olguları, hayvanların yaşı ve ırkı kaydedilmiştir. Alınan kan örneklerinden Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı laboratuarında serumlar çıkarılmış ve derin dondurucuda saklanmıştır. Kan serum örnekleri ELISA ve SFD testleri ile anti- Toxoplasma gondii antikorları yönünden incelenmiştir. Bu testlerden ELISA ile tüm serum örnekleri (460), SFD testi ile ise 66 serum örneği incelenmiştir. Kars yöresindeki koyunlarda T. gondifxm seroprevalansı % 95.7 (440/460) olarak bulunmuştur. Materyal toplanan yerleşim yerlerindeki seropozitiflik oranı %86.4 - %100 arasında değişmiştir. ELISA ile seronegatiflik oranı ise % 4.3 (20/460) olarak saptanmıştır. ELISA ile atık yapan koyunlarda seropozitiflik oranı % 97.4 (76/78) olarak belirlenmiştir. Ayrıca SFD testi ile incelenen 66 serum örneğinin 60'ı (% 90.9) T.gondii antikorları yönünden pozitif bulunmuştur. Seropozitiflik fitreleri örneklerin 29'unda 1/16, 24'ünde 1/64, üçünde 1/256 ve dördünde ise 1/1024 olarak tespit edilmiştir. Odaklar arasında T.gondii'nm seroprevalans oranları ile iki test sonuçları arasında istatistiki olarak bir fark görülmemiştir. Anahtar sözcükler : Toxoplasma gondii, koyun, seroprevalans, ELISA, SFDT.
Özet (Çeviri)
SeroprevaSence of Toxoplasma gondii in Sheep In Kars Provinc Turkey This study was carried out to determine the seroprevalence of T.gondii in sheep of Kars province which is located in north-eastern region of Turkey. Fourteen spots in Kars province were visited at once between December, 2002 and March,2003. Blood samples were taken randomly from 460 sheep in these spots. Abort cases, the age and race of these animals were also recorded. Blood samples were brought to Department of Parasitology, Faculty of Veterinary Medicine, Kafkas University, and these samples were centrifuged to obtain serum samples and stored in the freezer. Later on, all of the serum samples were tested by ELISA and 66 of these 460 serum samples were tested by Sabin-Feldman Dye test (SFDT). The prevalence of T.gondii 95,7 % (440/460) in sheep in Kars province. The rate of sero-positivity regarding the spots was changed between 86,4-100%, and sero-negativity was 4,3% (20/460). Sero-positivity in sheep with aborting cases was determined as 97,4% (76/78). In addition to that 60 of 66 serum samples were found to be positive for antibodies to T.gondii by SFDT. Seropositivity titers for SFDT were as follows; 1/16 in 29, 1/64 in 24, 1/256 in 3, and 1/1024 in 4 serum samples. There were no statistical significance among the spots where the serum samples were taken and also between ELISA and SFDT. Key words.Toxoplasma gondii, sheep, seroprevalence, ELISA, SFDT.