Nd: YAG lazerlerin farklı frekans ve güçlerde uygulanmasının insan osteoblast hücreleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Effects of Nd: YAG lazer irradiation at different parameters on osteoblast cell cultures
  1. Tez No: 157564
  2. Yazar: HACER DENİZ ARISU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMİN TÜRKÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Lazerler cerrahi, periodontoloji, ortodonti, endodonti ve konservatif tedavi gibi dişhekimliğinin pek çok dalında yaklaşık 30 yıldır kullanılmaktadır. Nd:YAG lazerler ince fiber optik iletim sistemleriyle kök kanal tedavilerinde konvansiyonel tedavi yöntemlerine ek olarak, kök kanal sterilizasyonu, debrislerin uzaklaştırılması ve smear tabakanın eliminasyonu gibi işlemler için tercih edilmektedir. Bu çalışmanın amacı Nd:YAG lazerlerin farklı frekans ve güçlerde uygulanmasının periapikal bölgede, özellikle alveoler kemik dokuda, hücresel boyutta meydana getirebileceği değişikliklerin hücre kültür yöntemleri kullanılak incelenmesidir. Çalışmada insan osteoblast benzeri devamlı hücre kültürü Saos-2 kullanıldı. Nd:YAG lazer hücre kültürleri üzerine temassız şekilde 20-120 mj, 10-30 Hz ve 0.2-3.6 W ayarlarında 10 saniye süreyle uygulandı. Aynı şekilde Nd:YAG lazerin rehber ışığı olarak kullanılan He-Ne lazer, hücre kültürleri üzerine temassız şekilde 10 saniye süreyle uygulandı. 7, 14 ve 21 günlük inkübasyon döneminden sonra hücresel artış ve canlılık MTT metoduyla, hücresel aktivite ise ALP ve osteokalsin ölçümleriyle değerlendirildi. Ayrıca hücresel mineralizasyonu değerlendirmek için ALP ve kalsiyum boyamaları yapıldı. Çalışmanın bulgularına göre MTT abzorbans ortalamaları karşılaştırıldığında yalnız 20 mj, 10 Hz, 10 saniye ( Grup 1) ve He-Ne lazer (Grup 14) uygulanan gruplar ile kontrol grubu (Grup 15) arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Diğer gruplar arasındaki fark anlamlı bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Dental lasers had beeen used in dentristry in a wide range of application including surgery, periodontology, endodontics, operative dentistry and orthodontics for more than 30 years. Their fiber optic delivery system of 320 urn made Nd:YAG lasers preferable at root canal sterilization, removing of debris and elimination of Smear layer in addition to other conventional endodontic uses. The aim of this study was to evaluate the effects of Nd:YAG laser usage on alveoler bone at celluler level by using cell culture methods. In this study we used Nd:YAG laser on human osteoblast like cell line Saos-2 in a non-contact mode for 10 seconds with 20-120 mj, 10-30 Hz, and 0.2-3.6 W parameters. He-Ne laser wihch is the guide light of Nd:YAG laser was used in a non- contact mode for 10 seconds. After 7, 14 and 21 day incubation period, cell viability and proliferation was evaluated with MTT method and cellular activity was assessed with ALP and osteocalcin mesuarements. Cellular mineralisation evaluated with ALP and calcium stainings. The results of this study showed that, when the avarage MTT values were compared, there was no statistically diffence between 20mj, 10 Hz, 10 seconds (Group 1), He-Ne (Grup 14) and control group (Group 15) (p>0.05).