Okluzal çürük teşhisinde görsel muayene ile birlikte farklı çürük teşhis cihazlarının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of effectiveness of various caries diagnostic devices with visual inspection occlusal caries detection
  1. Tez No: 482704
  2. Yazar: MERVE GÜRSES
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİD KARABEKİROĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, görsel muayene (ICDAS II) ile birlikte Diagnodent Pen (Lazer floresans), Caries ID (LED esaslı) ve CarieScan Pro (Alternatif akım impedans spektroskopisi) cihazlarının okluzal çürük teşhisindeki etkinliklerinin in vivo ve in vitro koşullarda araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmamızda çekim kararı verilmiş 88 adet daimi molar diş kullanıldı. In vivo ortamda değerlendirmeye hazırlanan dişlerin ilk olarak görsel muayenesi ICDAS II kriterlerine göre yapıldı. Daha sonra, DIAGNOdent Pen, Caries ID ve CarieScan Pro cihazları kullanılarak dişlerin okluzal yüzeyleri değerlendirildi. Dişler çekildikten sonra, +4 °C salin solusyonu içerisinde iki hafta bekletildi ve ölçümler laboratuar ortamında tekrarlandı. Okluzal yüzeyler değerlendirilirken; çürük teşhis cihazları, görsel muayene ile birlikte kullanılarak, gözle muayene ile yapılan skorlama, her bir çürük teşhis cihazı ile yapılan skorlamayla beraber değerlendirilerek tek bir skor elde edildi. Bu şekilde klinik rutine daha uygun bir değerlendirme yapılarak teşhis cihazlarının etkinliği desteklendi. Bu muayeneler sonrasında örneklerden hassas kesme cihazına bağlı elmas testere (Exakt 300 CL, Exakt Apparatbau, Norderstad, Almanya) ile 100 μm kalınlığında kesitler elde edildi. Kesitlerin üzerleri metil metakrilat kullanılarak lamel ile kapatıldı. Tüm kesitlerin histolojik değerlendirmeleri ışık mikroskobu ile (Olympus® CX41, Tokyo, Japan) yapıldı. Kesitlerin dijital görüntüleri, mikroskoba bağlı dijital kamera (Olympus® DP 25, Tokyo, Japan) yardımı ile alındı. Yöntemlerin çürük teşhisindeki etkinliklerinin değerlendirilmesi D1, D2 ve D3 eşik değerlerine göre Binormal ROC analizi yöntemiyle, her bir teşhis yönteminin histolojik değerlendirmeyle uyumlulukları McNemar - Bowker testi kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate in vivo and in vitro conditions the effectiveness of Diagnodent Pen (Laser fluorescence), Caries ID (LED based) and CarieScan Pro (Alternative Current Impedance Spectroscopy) devices in conjunction with visual inspection (ICDAS II) to diagnose occlusal decay. Method: In our study, 88 permanent molar teeth were used which were decided to be extract. The visual examination of the teeth to be evaluated in vivo was performed according to ICDAS - II criteria. Later, the occlusal surfaces of the teeth were evaluated using DIAGNOdent Pen, Caries ID and CarieScan Pro devices. After the teeth were extracted, they were placed in +4 ° C saline solution for two weeks and the measurements were repeated in the laboratory. When occlusal surfaces are evaluated; The caries diagnostic devices were used together with the visual examination, the scoring made by visual inspection together with the scoring made with each caries diagnostic device, and a single score was obtained. In this way, the effectiveness of the diagnostic devices was supported by making a more appropriate assessment of the clinical routine. After these examinations, samples of 100 μm thickness were obtained with a diamond saw (Exakt 300 CL, Exakt Apparatbau, Norderstad, Germany) connected to the precision cutting device. The sections were covered with coverslip using methyl methacrylate. All sections were digitally imaged with the help of the Olympus analysis LS research program, with the help of a digital camera (Olympus® DP 25, Tokyo, Japan) connected to a light microscope (Olympus® CX41, Tokyo, Japan) for histomorphometric evaluation. Assessment of the caries detection efficacy of the methods was performed by binomial ROC analysis according to D1, D2 and D3 thresholds, and by McNemar - Bowker test of each diagnostic method with histological evaluation.