Siyah-alaca sığırların İngiltere'deki özel işletme koşullarında bazı verim özellikleri üzerinde araştırmalar
Researches on some production traits of Holstein-Friesian cattle under private farm conditions in England
- Tez No: 157571
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
doğum arasındaki buzağılama aralığı 389.00 gün ve açık periyod 112.07 gün düzeylerinde belirlenmiştir. İncelenen süt verimi özelliklerinden laktasyon ve kuruda kalma süreleri, gerçek ve 305 günlük süt verimleri, sütteki yağ ve protein oranları ile somatik hücre sayısı sırası ile 324.32 gün, 67.18 gün, 7715.23 kg, 7218.62 kg, %4.03, %3.33 ve 138.00 ('000 hücre/ml) olarak belirlenmiştir. Araştırmada, verimler üzerinde etkili çevre faktörleri olarak, çiftlikler, laktasyon (veya gebelik) sıraları yıllar ve mevsimlerin etkileri incelenmiştir. Oransal dölverimi özelliklerinden gebelik, kısırlık, normal, ölü ve ikiz doğumlar ve abort üzerinde çiftlik faktörü istatistik bakımından önemli (PO.05), mevsim faktörü ise kısırlık ve normal doğum üzerinde önemli (PO.05), diğer özellikler için önemsiz (P>0.05) bulunmuştur. İlk buzağılama yaşı ve doğumdan sonraki ilk tohumlama aralığı için tüm faktörlerin PO.001 düzeyinde önemli, servis sayısı için önemsiz (P>0.05), buzağılama aralığı ve açık periyot için yıl ve mevsimin önemli (PO.01), çiftlik ve gebelik sırasının önemsiz (P>0.05) olduğu belirlenmiştir. Sığırların laktasyon ve kuruda kalma süreleri, gerçek ve 305 günlük süt verimleri, sütteki yağ ve protein oranlan ile somatik hücre sayıları üzerinde, çiftlik ve verim yılının önemli (PO.01), gerçek süt verimi ve somatik hücre sayısı üzerinde mevsimin, kuruda kalma süresi üzerinde ise laktasyon sırasının önemsiz etkileri dışında, bu iki faktör de diğer özellikler üzerinde PO.01 ve PO.001 düzeylerinde önemli olarak bulunmuştur. Bu araştırmada elde edilen sonuçlar, işletmelerin sığır yetiştiriciliği için gerekli optimum koşullan sağlayarak yüksek düzeyde verim elde ettiklerini göstermektedir. Hayvanlara uygulanan management ve kullanılan daha yüksek verimli damızlık materyal yıllar arasında daha yüksek verime ulaşılmasını sağlamıştır. 1107. SUMMARY RESEARCHES ON SOME PRODUCTION TRAITS OF HOLSTEIN-FRIESIAN CATTLE UNDER PRIVATE FARM CONDITIONS IN ENGLAND This study was conducted to investigate the reproductive traits, lactation and dry period durations, real and 305 days milk yields, milk fat and protein levels and somatic cell counts of Holstein-Friesian cattle in five randomly chosen private farms in England which have a developed cattle management policy. Also the effects of the individual farm environments on the above traits have been observed. The material of the study was the yield records of the Holstein-Friesian cattle between the years 1993-2004. During the study 720 records were examined for reproductive traits, 1847 records were investigated for the calving interval, open periods, 2514 records were examined for real and 305 days milk yields, milk fat and protein and somatic cell counts. For the statistical analysis of the rational reproductive traits the t-test have been employed Duncan-test was used for other yields and contrast-test for corrected mean values. The pregnancy, barren, normal birth, abort, still-birth and twin rates were respectively 97.08%, 2.92%, 95.56%, 0.97%, 0.56% and 0.56%. The first calving age of the cows was 27.24 months, the calving to first service interval was 77.35 days, number of inseminations for a pregnancy was 1.64, the calving interval was 389.00 days and open period was 112.07 days. The investigated 111
Özet (Çeviri)
milk yield traits of lactation and dry period durations, real and 305 days milk yields, milk fat and protein rates and milk somatic cell counts were 324.32 days, 67.18 days, 7715.23 kg, 7218.62 kg, 4.03%, 3.33% and 138.00 ('000 cells/ml) respectively. Effects of environmental factors such as the individual farm environments, lactation number (or parity), year and season on the yields were examined in the study. Rational reproductive traits such as pregnancy, barren, normal birth, twin or still births and abort rates were observed to be affected by the individual farm environments significantly (P0.05). All the factors were significantly effective on the first calving age (P0.05). The effect of year and season on the calving interval and the open period was significantly important (PO.01), however, the farm and parity effect was insignificant (P>0.05). Lactation and dry period duration, real and 305 days milk yield, milk fat and protein rates and somatic cell counts were affected by the farm environment and yielding year significantly (PO.01), where as season had an insignificant effect on the real milk yield and the somatic cell count whilst the lactation turn had an insignificant effect on the dry period duration. These two factors (season and lactation turn) had significant effects on other traits (PO.01 and PO.001). The results of this study have shown that the cattle breeding farms can obtain high level yields by providing optimal conditions to the animals. Management conditions and high quality breeders have enabled the farms to reach higher yields every passing year. 1128. KAYNAKLAR 1. ADC. UK Statistics for Genetik Evaluations (Dairy). The Animal Data Centre (ADC). London, January 1996. 2. Akbulut Ö, Tuzemen N, Yanar M. Erzurum şartlarında Siyah Alaca sığırların verimi. 1. Döl ve süt verim özellikleri. Doğa Türk Veterinerlik ve Hayvancılık Dergisi 1992; 16: 3, 523-533. 3. Alaçam E. Reprodüksiyon ve Sun' i Tohumlama, Doğum ve înfertilite. 1. Baskı, Ankara 1994. 4. Almeida R, Ribas NP, Monardes HG, Horst JA. Study of environmental and genetic factors affecting age at first calving in Holstein cows at Batavo Association in Parana State. Revista do Setor de Ciencias Agrarias 1995; 14: 1-2, 133-140. 5. Alpan O. Sığır Yetiştiriciliği ve Besiciliği. 2. Baskı. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı, Ankara 1992. 6. Alpan O, Arpacık R. Sığır Yetiştiriciliği. Şahin Matbaası, Ankara, 1996; 48-50. 7. Alpan O, Ertuğrul M, Bayraktaroğlu EA. 2000'li yıllar ve Türkiye. Hayvancılık 2000. 2000'lere doğru Türkiye Hayvancılığı Kongresi, 9-10 Haziran 1993, Ankara 1993; 27-48. 8. Alpan Q, Yosunkaya H, Alıç K. Türkiye'ye ithal edilen Esmer, Holstein ve Simmental sığırlar üzerine karşılaştırmalı bir adaptasyon çalışması. Lalahan Zootekni Araştırma Enstitüsü Dergisi 1976; 16: 1-2,3-18. 9. Andrews AH. Bovine Medicine, Diseases and Husbandry of Cattle. Blackwell Science, London, UK, 2003. 10. Aslan S A, Altmel A. Karacabey Tarım İşletmesi ineklerinde Amerika orijinli sperma kullanımı ile elde edilen Esmer ve Siyah Alaca danaların verim özellikleri üzerinde araştırmalar. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dergisi 1992; 18: 2, 74-89. 11. Atay O, Yener SM, Bakır G, Kaygısız A. Ankara Atatürk Orman Çiftliği'nde yetiştirilen Siyah-Alaca sığırların süt verim özelliklerine ilişkin genetik ve fenotipik parametre tahminleri. TÜBİTAK Türk Veterinerlik ve Hayvancılık Dergisi 1995; 19: 441-447. 113