Şanlıurfa bölgesindeki safkan Arap kısraklarında dinoprost ile östrüs senkronizasyonu ve gebelik oranlarının araştırılması
Research of estrus synchronization with dinoprost injection and pregnancy rates at purebred Arabian mares in Şanlıurfa region
  1. Tez No: 157590
  2. Yazar: MEHMET OSMAN ATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRETTİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
VI.ÖZET Şanlıurfa Bölgesindeki Safkan Arap Kısraklarında Dinoprost ile Östrüs Senkronizasyonu ve Gebelik Oranlarının Araştırılması Sunulan çalışmada, diöstrüste tek doz uygulanan dinoprostun safkan Arap kısraklarında östrüs senkronizasyonu, gebelik ve embriyonik ölüm oranına etkisini araştırmak amaçlandı. Bu amaçla, Nisan-Mayıs ayları arasında, yaşları 5-12 arasında değişen, 35 adet fertil safkan Arap kısrak; 20'si uygulama, 15'i kontrol olmak üzere rasgele iki gruba ayrıldı. Kontrol grubu hiçbir uygulama yapılmadan östrüse gelen kısraklardan seçildi. Ayrıca PGF2 alfa enjeksiyonu sırasındaki follikül çapının östrüs ve ovulasyon zamanı üzerine etkisini araştırmak için uygulama grubundaki kısraklar follikül çapı >20 mm (n:9) ve 20 mm follikül bulunan kısraklarda enjeksiyon-östrüs ve östrüs-ovulasyon arası süreler sırasıyla 2.0±0.5, 4±1.2 gün iken,
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Research of Estrus Synchronization with Dinoprost Injection and Pregnancy Rates at Purebred Arabian Mares in Şanlıurfa Region The aim of this study was to investigate the effect of single dose of dinoprost on estrus synchronization and pregnancy as well as embryonic death rate in purebred Arabian mares during diestrus. For this purpose, 35 purebred Arabian fertile mares, aged from 5 to 12 years were used as material between April and May. Animals were divided as treated with dinoprost group (n: 20) and control group (n: 15). Control group consisted of mares that had estrus spontaneously. Treated mares were divided into two groups according to their follicle size (>20 mm (n:9) and 20 mm and 20 mm and