Biyolojik ekstraselüler matriks bileşenlerinin aksonal rejenerasyona etkileri: İdeal bileşimin araştırılması
Effects of biyological extracellular matrix components on neurone regeneration: Investigation of ideal composition
- Tez No: 157602
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BURHANETTİN BAYDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Şekeroğlu MR, Biyolojik ekstraselüier matriks bileşenlerinin aksona! rejenerasyona etkileri: İdeal bileşimin araştırılması, Yüzüncü Yıl Üniversitesi. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji Anabilim Dalı Doktora Tezi, Van, 2004. Ekstraselüler matriks (ECM) vücudun her tarafında bulunan koiiajenier, kollajen dışı glikoproteinler ve proteogiikaniaradan oluşan kompleks bir yapıdır. ECM molekülleri sinir gelişimi ile ilgili yaşamsal, migrasyon yapma, aksonai büyüme ve sinir hücreleri arasında sinaps oluşumu gibi pek çok olayı regüle etmektedir. Bu çalışmada, fare arka kök gangliyon kültürlerinde, farklı ekstraselüier matriks proteinlerinin periferik sinir rejenerasyonu üzerine etkileri araştırıldı. Bu amaçla, hazırlanan tip 1 kollajen jel içerisine ECM proteinlerinden laminin, fıbronektin, kollajen IV ve kondroitin sülfat eklendi. Kontrol grubu olarak sadece kollajen tip I jeli kullanıldı. Oluşturulan bu farklı ECM kombinasyonlarına farelerden çıkarılan arka kök gangliyonları ekildi. Çalışma sonunda bu farklı kültür ortamlarındaki aksonai büyümelerin boyu ölçüldü. Kontrol, laminin, kollajen IV, fıbronektin ve kondroitin sülfat gruplarının aksonai büyümesi, sırasıyla 149.05 ± 100.32, 219.14 ± 130.66, 235.70 ± 174.53, 181.89 ± 115.26 ve 136.63 ± 102.17 um idi. Laminin, kollajen IV ve fıbronektin varlığında aksonai rejenerasyon kontrollerden daha büyüktü (p< 0.01). Ancak laminin ve kollajen IV'ün aksonai büyümeyi fibronektinden daha fazla desteklediği gözlendi (p < 0.03). Kondroitin sülfatın ise aksonai rejenerasyonu inhibe edici etkiye sahip olduğu, ancak bunun istatistiksel önemde olmadığı görüldü (p> 0.05). Yine aksonai rejenerasyonu destekleyen bileşenlerin ortak etkisini gözlemlemek amacıyla, tip I koilajen jel içerisine laminin + fibronektin, iaminin + kollajen IV ve fıbronektin + kollajen İV karışımları eklendi ve aynı şekilde arka kök gangliyonları ekildi. Sırasıyla bu ortamlardaki aksonai büyüme, 232,03 ±165,82, 247,14 ± 149,00 ve 173,48 ± 113,55 um idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Şekeroğlu MR, Effects of biological extracellular matrix components on neurone regeneration: investigation of ideal composition, University of Yüzüncü Yil Health Sciences Institute PhD Thesis in Department of Physiology, Van, 2004. Extracellular matrix (ECM) is a complex set of collagens, noncollagenous glycoproteins, and proteoglycans that has a unique composition in each organ of body. ECM molecules help regulate many aspects of neural development, including survival, migration axon growth and synapse formation by neurons, in this study, the effects of various ECM proteins on the peripheral nerve regeneration in mouse dorsal root ganglia (DRG) were investigated. For this, main proteins of peripheral nervous system ECM, laminin, fibronectin, collagen type IV or chondroitin sulphate was added to collagen type I. Collagen type I without any additional protein was used in control groups. These combinations were used to setup DRG cultures in which axons would regenerate. The lengths of outgrown axons in different groups were compared. These were 149.05 ± 100.32, 219.14 ± 130.66, 235.70 ± 174.53, 181.89 ± 1 15.26 and 136.63 ± 102.17 urn in control, laminin, collagen type IV, fibronectin and chondroitin sulphate groups, respectively. In the presence of laminin, collagen type IV or fibronectin axonal growth was more than control condition (p0.05). To observe the additive effects of components supporting axonal regeneration, laminin + fibronectin, laminin + collagen IV or fibronectin + collagen IV were added to type I collagen, and DRG were cultured. The axonal growth lenghts were measured as 232.03±165.82 mm, 247.14±149.00 mm, 173.48Ü 13.55 mm, respectively. All these three combinations provided higher axonal growth compared to the controls (p0.05).