Değişik kanal genişletme ve doldurma tekniklerinin mikrosızıntıya etkisi
The effect of different canal prepation and obturation techniques on microleakage
  1. Tez No: 157603
  2. Yazar: DİLEK ŞEN ŞIPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE HAKAN ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
7. ÖZET Endodontic tedavilerin başarısı kök kanallarının etkin bir temizleme ve şekillendirme yapılmasına ve hermetik bir şekilde doldurulmasına bağlıdır. Kök kanal dolgularının amacı mikroorganizma ve toksinlerinin kök kanalından periradiküler dokulara penetrasyonunu önlemektir. Mikrosızıntı kök kanal tedavilerinin başarısızlığına neden olur. Kök kanal dolgularında etkili bir genişletme sonrasında üç boyutlu bir tıkama sağlayabilmek için birçok farklı yöntem ve materyal geliştirilerek piyasaya sürülmüştür. Bu çalışmada, döner ni-ti sistemlerden HERO 642'nin kök kanallarım genişletme etkinliği rutin olarak uygulanan step-back teknik ile, açılı tek kon guta perka tekniğinin kanalları doldurma etkinliği de, yine rutin olarak uygulanan lateral kompaksiyon tekniği ile karşılaştırıldı. Yöntemler mikrosızıntı açısından biribiri ile karşılaştırılırken, smear tabakasının var olmasının, uzaklaştırılmasının veya %1'lik TİF4 ile modifiye edilmesinin mikrosızıntı üzerine etkisinin olup olmadığı da incelendi. Bu çalışmada 90 adet yeni çekilmiş mandibular tek köklü kesici diş kullanıldı. Giriş kaviteleri açıldıktan sonra 30'ar diş içeren üç ana gruba ayrıldı. Daha sonra bu gruplardan birinde; kök kanalları step-back teknik, diğerleri HERO 642 ile prepare edildi. Preparasyonlardan sonra eşit sayıda diş içeren bu üç ana grup, 10'ar diş içeren üç alt gruba ayrıldı; bu alt gruplardan birinde smear tabakası uzaklaştırılırken diğer ikisinde uzaklaştırılmadı. Daha sonra smear pozitif olan alt gruplarından birinde smear tabakası %1'lik TİF4 ile modifiye edildi. Üç ana gruptan; Step back grupları ve HERO gruplarından biri; lateral kompaksiyon tekniği ile, diğeri ise açılı tek kon tekniği ile dolduruldu. Kanalları doldurulan dişler 6 gün süre ile 37 °C'de %100 nem içeren etüvde bekletildikten sonra boya 122penetrasyonları koronerden olacak şekilde hazırlanarak, siyah mürekkep içinde 48 saat süre bekletildi. Dişler 24 saat süre ile yıkanıp kurutulduktan sonra üzerlerinde bukko-lingual yönde vertikal rehber oluklar açılarak iki eşit parçaya ayrıldı. Boya sızıntıları dişler koroner, orta ve apikaî üçlülere ayrılarak, üç araştırmacı tarafından hem vertikal hem de horizontal olarak skor değerleri verilmek üzere değerlendirildi. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; uygulanan yöntemler arasında hem vertikal hem de horizontal olarak en az mikrosızmtıyı, HERO 642 ile genişletilip açılı tek kon güta-perka tekniği ile doldurulan kök kanalları gösterdi. Tüm gruplar smear tabakasına göre değerlendirildiğinde ise; en az mikrosızıntının smear tabakasının uzaklaştırıldığı durumlarda oluştuğu görüldü. Smear tabakasının uzaklaştırıldığı gruplarda, horizontal değerlendirmede ise; step hack teknik ile genişletilip lateral kompaksiyon tekniği ile doldurulan grupta mikrosızmtı hiç oluşmadı. Bununla beraber %1'lik TİF4 ile modifiye edilmiş smear tabakasının mikrosızıntıyı önleyemediği saptandı. Sonuç olarak, kök kanallarının HERO 642 sistem genişletilmesi ve bu sistem ile uyumlu açılı uçlara sahip guta perka konlarla tek kon tekniği ile doldurulması, kanal dolgularında üç boyutlu bir tıkama sağlanması ve mikrosızıntının önlemesinde başarılı sonuçlar vermektedir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, mikrosızıntının önlenmesi için smear tabakası da uzaklaştırılmalıdır. TİF4 uygulamasının mikrosızıntı üzerine yararlı bir etkisi olmadığı görülse de, TİF4 kullanımı; antibakteriyel özellik göstermesi, asitlere karşı dentini dirençli hale getirmesi ve uzun dönem flor salınımı gibi avantajlarından dolayı göz ardı edilmemelidir. 123Endodontik tedaviler, bu yeni teknikler ve materyallerin kullanımı ile hem daha kısa sürede ve daha rahat bir şekilde tamamlanacak, hem de daha başarılı olacaktır. Yeni yöntem ve materyallerin etkisinin değerlendirilmesinde, bu in vitro çalışmadan elde edilen sonuçların in vivo çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir. 124
Özet (Çeviri)
».SUMMARY Success of the endodontic treatment is mostly related to efficient cleaning, shaping and the obturation of the root canals hermetically. The purpose of the root canal filling is to prevent the penetration of micro-organisms and toxins via root canal into periradicular tissues. Microleakage causes the failure of the endodontic therapies. Many different materials and methods are introduced for clinicians to obtain three-dimensionally sealed root canal obturations after effective debridements. In this study, preparative effect of the rotary ni-ti system, HERO 642 was compared with the conventional step back technique; and also obturation effect of tapered single gutta-percha cone technique with the conventional lateral compaction technique. In the addition to comparison of the methods in terms of microleakage, effect of presence, absence or modification the smear layer with 1% T1F4 on microleakage was evaluated. In this study, 90 freshly extracted mandibular single rooted incisors were used. After preparing the access cavities, they were divided into three main groups consisting 30 teeth each. In one of these groups, the root canals were prepared with step-hack technique, in the other two groups with HERO 642. After the preparation, each group was divided into three subgroups, consisting 10 teeth each. In one of these subgroups, smear layer was removed; in the others, smear layer was remained. In one of the smear positive subgroups, smear layer was modified with 1% TİF4. Then the main groups; step back groups and one of the HERO groups, were obturated with lateral compaction technique; the others, with tapered single gutta percha cone technique. Then the root canals were stored for six days at 37 °C and 100% humidity. Then they were submerged in black ink for 48 hours for dye penetration from coronal part. The teeth were taken from the ink, washed and dried 125for 24 hours. The roots were grooved longitidunally on the buccal and lingual surfaces and then they were splitted into two halves. Dye penetration scores were assessed by three investigators vertically and horizontally, dividing the root canals into coronal, medium and apical thirds. According to the results of this study, the root canals that were prepared with HERO 642 and obturated with tapered single gutta percha cone technique showed the least microleakage vertically and horizontally. In addition, the least microleakage was seen in the groups that the smear layer was removed. Futhermore, the root canals that were prepared with step-back and obturated with lateral compaction technique and showed no dye penetration horizontally. Smear layer that were modified with 1% TİF4 could not prevent the microleakage. In conclusion, the root canals that were prepared with HERO 642 and obturated with tapered single gutta percha cone technique had successful! results in obtaining three-dimensionally sealed root canals and preventing microleakage. The findings obtained from this present study suggest that; smear layer should be removed in preventing microleakage. Even though TİF4 application did not have a beneficial effect in terms of microleakage, it must be kept in mind that TİF4 may have advantages including antibacterial affect, making dentin resistant to acids and releasing flouride in long terms. By using these new techniques and materials, endodontic therapies can be performed in a shorter time with comfort and more success. In vivo studies supporting these in vitro results must be performed in order to observe the effectiveness of new materials and methods. 126