Periodontitis nedeniyle çekim endikasyonu konan ve çekimi planlanan dişlerde ısırma kuvvetinin değerlendirilmesi
The evaluation of bite force in teeth which will be exacted or indicated for extracted due to periodontitis
- Tez No: 157604
- Danışmanlar: PROF.DR. SERVET KANDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
71 ÖZET Bu çalışmanın amacı periodontitis nedeniyie çekimine karar veriien veya çekimi düşünüien dişlerin tek diş bazında ısırma kuvvetinin belirlenmesi, periodontal oîarak sağlıklı dişlerlnkiyle karşılaştırılması; alveoîer kemik kaybı miktarı, cinsiyet, yaş, mobilite ile ısırma kuvveti arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Bu çalışmada yaşları 30 ile 78 arasında değişen, 78'i erkek, 67'si bayan olmak üzere 145 bireye ait, 120'si periodontitis nedeniyle çekim endikasyonu konan veya çekimi düşünülen, 120'si de periodontal olarak sağlıklı dişler olmak üzere toplam 240 dişin ısırma kuvveti ölçülmüştür. Gerek deney gerekse kontrol grubundaki dişlerin 40'ı kesici, 40'ı premolar, 40'ı molar dişlerden oluşmaktadır. Deney grubundaki dişlerden alınan periapikal radyografiler üzerinde alveoîer kemik kaybı miktarı hesaplanmıştır. Isırma kuvveti tarafımızdan geliştirilen strengeçii ısırma çatalıyla ölçülmüştür. Isırma kuvveti deney grubundaki ortalama % 71.75lik alveoîer kemik kaybı olan kesicilerde 3.7 kg, ortalama % 84.5'lik alveoîer kemik kaybı olan premoîariarda 6.3 kg, % 55.65lik alveoîer kemik kaybı olan moiarlarda 10.7 kg oîarak belirlenmiştir. Kontrol grubundaki dişlerde ısırma kuvveti sırasıyla kesicilerde 11 kg, premoîariarda 23 kg, moiarlarda ise 35 kg olarak saptanmıştır. Tüm diş gruplarında (kesici, premolar, molar) alveoîer kemik kaybı arttıkça ısırma kuvvetinin de azaldığı belirlenmiştir(p0.05). Kontrol grubunda ısırma kuvveti ile yaş arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır. Periodontal olarak sağlıklı dişlerde ısırma kuvvetinin kesicilerden moiarlara doğru istatistiksel olarak anlamlı şekilde arttığı belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonucu periodontal mernbran alan miktarı arttıkça ısırma kuvveti artar hipotezini desteklemektedir. Çekimi düşünülen dişlerin ısırma kuvvetinin, yerine planlanacak protezlerin ısırma kuvvetinden daha72 yüksek olması nedeniyle alveoier kemik kaybı olan dişlerin çekimi yönündeki yaklaşımın genel protetik tedavi planlama ilkelerine uyulmak ve gerekirse yapımı düşünülen protezlerde bazı planlama önlemlerini almak koşulu ile yeniden gözden geçirilmesi yerinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
73 ABSTRACT The aim of the study was to determine the bite force of teeth which wiii be extracted or in indicated for extraction due to periodontitis and compare it with the bite force of periodontaliy heaithy teeth. The relationship between bite force and gender, alveoier bone loss, age, mobiiity are examined. The study population consisted of 78 male, 67 female subjects in totai of 145 subjects. The ages of the subjects ranged between 30 and 78. 120 teeth which wiii be extracted or. in danger of extraction due to periodontitis were assigned to the control group and 120 periodontaliy heaithy teeth were assigned to the control group. Both the control and the study group consisted of 40 incisor, 40 premolar and 40 moiar teeth. The amount of alveoier bone loss of each teeth is calculated using the periapical radiographs. The bite force of teeth are measured using the straingauged bite-fork of our design. The amount of bite force for ; incisors with an average of 71.75% alveoier bone loss is 3.7 kg, premolars with an average alveoier bone loss of 64.5 % alveoier bone loss is 10.7 kg, molars with an average of 55.65% alveoier bone loss is 10.7 kg. On the other hand the bite force of teeth in the control group are as follows; 1 1 kg for the incisors, 23 kg for the premolars, 35 kg for the molars.