ARPC1A geninin periodontitis gelişimindeki rolünün araştırılması
Investigation of the role of ARPC1A gene in the development of periodontitis
- Tez No: 727614
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Periodontitis konak immun yanıtı sonucunda oluşan; yumuşak ve sert doku yıkımı ile karakterize inflamatuar bir hastalıktır. Periodontitis, zamanında tedavi edilmediğinde, dişleri destekleyen periodontal bağın bağlanma kaybına, diş kaybına ve birleşme epitelinin apikal göçüne neden olan, kronik yapısı nedeniyle tekrarlama riski yüksek bir hastalıktır. Hücre göçü, gelişim, doku onarımı ve bağışıklık tepkileri gibi temel fizyolojik süreçler için gereklidir. Bağışıklık ve hematolojik hücrelerde aktin hücre iskeletinin koordineli olarak yeniden düzenlenmesinin önemi, bu sürecin bozulduğu insanlarda çeşitli hastalıklarla vurgulanmaktadır. Birçok hastalık hücre iskeleti ve proteinlerdeki anormalliklerle ilişkilendirilmiştir. Periodontitisin böyle bir hücre iskeleti hastalığı olduğu düşünülmektedir. ARPC1A, aktin ile ilgili protein ARP2/3 kompleks ailesinin bir üyesidir. ARPC1A geni, hücrelerde aktin polimerizasyonunun kontrolünde yer alan insan Arp2/3 kompleksinin p41 alt birimini kodlar. ARPC1A'ın hücre göçünde rol aldığına dair bir çok literatür çalışması mevcuttur. Bu çalışmada, ARPC1A geni aktin hücre iskeleti düzenleyicisinin, bir inflamatuar hastalık olan perodontitisde ilişkisi araştırılmıştır. Periodontitis nedeniyle ileri diş destek doku kaybı oluşumuna bağlı diş çekimi için başvuran periodontitis tanısı almış 20 hastanın, diş çekim endikasyonu bulunan dişler çekildikten sonra, yumuşak doku düzeltmesi gereksinimi olan bölgelerden periodontitisli yapışık diş eti doku örnekleri elde edilmiştir. Kontrol grubu doku örnekleri için aynı hastadan rezektif gingival cerrahi endikasyon varlığında sağlıklı diş eti örneği alınmıştır. Periodontitis dokusunda ARPC1A geninin mRNA düzeyinde ekspresyonu için RT-PCR analizi yapıldı. Çalışma sonucunda elde edilen verilere göre periodontitis dokusunda ARPC1A geninin ekspresyon seviyesi normal dokuyla karşılaştırıldığında periodontitis dokusunda artış olduğu fakat bu artışın (p=0,433, değeri p>0.05), istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Periodontitis occurs as a result of host immune response; It is an inflammatory disease characterized by soft and hard tissue destruction. Periodontitis is a disease with a high risk of recurrence due to its chronic structure, which, if not treated in a timely manner, causes loss of attachment of the periodontal ligament that supports the teeth, tooth loss and apical migration of the junctional epithelium. It is essential for basic physiological processes such as cell migration, development, tissue repair, and immune responses. The importance of coordinated reorganization of the actin cytoskeleton in immune and hematological cells is emphasized by various diseases in humans in which this process is impaired. Many diseases have been associated with abnormalities in the cytoskeleton and proteins. Periodontitis is thought to be one such cytoskeletal disease. ARPC1A is a member of the actin-related protein ARP2/3 complex family. The ARPC1A gene encodes the p41 subunit of the human Arp2/3 complex, which is involved in the control of actin polymerization in cells. There are many literature studies showing that ARPC1A plays a role in cell migration. In this study, the relationship of ARPC1A gene actin cytoskeleton regulator in perodontitis, an inflammatory disease, was investigated. Adherent gingival tissue samples with periodontitis were obtained from 20 patients who were diagnosed with periodontitis, who applied for tooth extraction due to advanced tooth support tissue loss due to periodontitis, after the teeth with an indication for tooth extraction were extracted, from the areas that needed soft tissue correction. For the control group tissue samples, healthy gingival samples were taken from the same patient in the presence of indication for resective gingival surgery. RT-PCR analysis was performed for the expression of ARPC1A gene at the mRNA level in periodontitis tissue. According to the data obtained at the end of the study, when the expression level of ARPC1A gene in periodontitis tissue was compared with normal tissue, it was determined that there was an increase in periodontitis tissue, but this increase (p=0.433, value p>0.05) was not statistically significant.