Tri-auto ZX ile genişletilip soft-core ile doldurularak hazırlanan kök kanal tedavileri başarılarının in vitro ve in vivo olarak incelenmesi
The evaluation of success of root canal treatments prepared by tri-auto ZX and obturated by soft-core. An in vitro and in vivo study
- Tez No: 157613
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ AKTENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
119 BOLUM VI ÖZET Son yıllarda, endodonti alanında yeni kanal genişletme ve doldurma tekniklerinin geliştirilmesi ile, kanal tedavilerinin daha hızlı ve pratik şekilde uygulanabilmesi amaçlanmaktadır. Döner kanal aletlerinin ve termoplastize kanal dolgularının kullanımının giderek yaygınlaşması, bu yöntemlerin etkinliklerinin ve güvenilirliklerinin araştırılmasını gerekli kılmıştır. Bu amaçla çalışmamızda, kök kanalları, özel bir endodontik motor olan Tri-Auto ZX'in başlığına takılarak kullanılan Quantec LX eğeler ile genişletildi ve termoplastize kanal dolgusu yöntemi olan Soft-Core ile dolduruldu. Yeni kanal genişletme ve doldurma tekniği konvansiyonel metodlar ile karşılaştırıldı. Araştırmamız in vitro ve in vivo koşullarda gerçekleştirildi. in vitro bölüm üç kısımdan oluşmaktadır. I. bölümde orta derecede eğime sahip kanalların genişletilmesinde ortaya çıkan düzleşme eğilimleri değerlendirildi. Akril bloklar üzerinde gerek döner nikel-titanyum gerekse paslanmaz çelik Hedström eğeler ile genişletilen kanallar incelendiğinde; döner aletlerin, kanal eğimini korumada el aletlerine göre üstünlükleri olmadığı ve bu aletlerin kullanımının hekime zaman tasarrufu sağladığı saptandı. Protetik ve periodontolojik nedenlerle çekilmiş dişlerin kullanıldığı II. bölümde, döner ve el aletlerinin kanal genişletmesinde, debris ve smear119 BOLUM VI ÖZET Son yıllarda, endodonti alanında yeni kanal genişletme ve doldurma tekniklerinin geliştirilmesi ile, kanal tedavilerinin daha hızlı ve pratik şekilde uygulanabilmesi amaçlanmaktadır. Döner kanal aletlerinin ve termoplastize kanal dolgularının kullanımının giderek yaygınlaşması, bu yöntemlerin etkinliklerinin ve güvenilirliklerinin araştırılmasını gerekli kılmıştır. Bu amaçla çalışmamızda, kök kanalları, özel bir endodontik motor olan Tri-Auto ZX'in başlığına takılarak kullanılan Quantec LX eğeler ile genişletildi ve termoplastize kanal dolgusu yöntemi olan Soft-Core ile dolduruldu. Yeni kanal genişletme ve doldurma tekniği konvansiyonel metodlar ile karşılaştırıldı. Araştırmamız in vitro ve in vivo koşullarda gerçekleştirildi. in vitro bölüm üç kısımdan oluşmaktadır. I. bölümde orta derecede eğime sahip kanalların genişletilmesinde ortaya çıkan düzleşme eğilimleri değerlendirildi. Akril bloklar üzerinde gerek döner nikel-titanyum gerekse paslanmaz çelik Hedström eğeler ile genişletilen kanallar incelendiğinde; döner aletlerin, kanal eğimini korumada el aletlerine göre üstünlükleri olmadığı ve bu aletlerin kullanımının hekime zaman tasarrufu sağladığı saptandı. Protetik ve periodontolojik nedenlerle çekilmiş dişlerin kullanıldığı II. bölümde, döner ve el aletlerinin kanal genişletmesinde, debris ve smear121 eğeler ile hazırlandı ve kanallar soğuk lateral kompaksiyon yöntemi ile dolduruldu. Grup 1 için gerekli olan işlem süresinin (kanal boyu tespiti, kanal genişletmesi ve doldurması) Grup 2'ye nispeten anlamlı derecede kısa oluşu, Grup 1'e ait olan yöntemlerin hekime zaman tasarrufu sağladığını göstermektedir. Hastalara ait iyileşme süreleri değerlendirildiğinde, Grup 1 ve 2 arasında sayıca fark gözlenmez iken; Grup 1'de yer alan hastaların daha hızlı iyileştiği belirlenmiştir. Akutlaşma ve postoperatif ağrıya ilişkin değerler incelendiğinde ise Grup 1'de %17,5; Grup 2'de ise %45 oranlarının elde edilişi gruplar arasında fark meydana getirmiştir. Hastaların tedaviye başlamadan önce sahip oldukları periapikal durumlar incelendiğinde; Grup 2'de yer alan hastaların daha fazla sayıda periapikal lezyon içerdiği ve akutlaşma oranının da buna bağlı olarak artış gösterdiği sonucuna varılmıştır. Bunların yanı sıra Grup 1'de yer alan döner aletlerin dizaynlarına bağlı olarak; kanal genişletmeleri sırasında debrisin apikalden ileriye itilmeyişi ve Tri-Auto ZX'in otomatik geriye dönüş fonksiyonu sayesinde periapikal dokuların irrite edilmeyişi de Grup 1'deki akutlaşma oranını azaltmıştır. Elde edilen bulgular, bu çalışmada kullanılan yeni kanal genişletme ve doldurma tekniklerinin endodonti kliniğinde güvenle kullanılabileceklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
122 SUMMARY The Evaluation of Success of Root Canal Treatments Prepared by Tri- Auto ZX and Obturated by Soft-Core. An in vitro and in vivo study. Recently, many mechanical preparation and root canal obturation techniques have been developed for greater speed and easier manipulation. Due to the wide spread usage of rotary file systems and thermoplastic root canal obturators; the evaluation of the efficiency and reliability of these systems has been a major concern. The purpose of this study was to compare the automated systems and obturation techniques versus conventional root canal treatments. Root canals were enlarged by Quantec LX rotary files driven by an endodontic handpiece, Tri-Auto ZX and obturated by Soft-Core, which is a thermoplastic root canal obturation technique. Studies were achieved in in vitro and in vivo. In vitro examination was based on three studies. In the first study, straightening of files during root canal preparations in moderately curved canals have been evaluated on resin blocks. Quantec LX files created similar straightening results versus Hedstroem files. It is concluded that, rotary ni-ti files have significantly reduced the working time and have no superiority to Hedstroem files in terms of enlarging moderately curved root canals123 In the second study, twenty freshly extracted human mandibular incisors were used. Teeth were randomly divided into two groups and root canals were prepared by Quantec LX and Hedstroem files in order to evaluate the efficiancy of the systems in removing debris and smear layer under scanning electron microscope. There were no statistical differences between the two groups in removing the smear layer but when the debris scores were evaluated; the scores of the apical region had caused a difference between the file systems. Quantec LX files were found to be superior to Hedstroem files in terms of cleaning efficiency of the root canals. However, due to the circumferengial filing; there were unprepared areas in the buccal and lingual extensions of all specimens of Quantec LX. It is concluded that, rotary files are unable to enlarge oval canals efficiently; improvements in new instrument designs and canal preparation techniques have to be done. In the third study, Soft-Core and cold lateral compaction techniques have been evaluated in terms of microleakage by dye penetration. Results show that both techniques have similar effects in microleakage and Soft-Core can be safely used in endodontic clinics. In the in vivo study, 80 mandibular molar teeth were treated in two different root canal preparation and obturation techniques. Teeth were clinically examined during eighteen months and the success rates of the treatments were evaluated. Canals of 40 patients in Group 1 were enlarged by Quantec LX files driven by Tri-Auto ZX and obturated by Soft-Core. Patients in Group 2 were prepared by Hedstroem files and obturations were completed by cold lateral compaction.124 Working time for Group 1 was significantly shorter than Group2 and we can conclude that using automated systems and thermoplastic obturators certainly reduces the chair time. When the datas showing the healing time were examined, there seemed to be no difference in the number of healed cases but patients in Group 1 had showed a rapid healing than patients in Group 2. Results related with flare-up and post-operative pain incidence showed that there were statistical differences between groups. When the pre-operative periapical status of the pulps were examined, it was found that the patients in Group 2 had more periapical lesions in number and this may be the explanation of the high rates of Group 2. In addition, it can be stated that the design of the files in Group 1 had prevented the extrusion of debris and besides, the irritation of the periapical tissues were prevented by the automatic functions of Tri-Auto ZX. The incidence of flare-ups and post operative pain would have been reduced under the effect of these situations. The results indicate that, new automated systems and root canal obturation techniques used in this study can be safely used in endodontic clinics.