Ni-Ti enstrümanlarla devamlı ısı ile obturasyon yöntemi (system B) kullanımına uygun hazırlanan kök kanal kavitelerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 157616
- Danışmanlar: PROF.DR. TAYFUN ALAÇAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
92 ÖZET Bu araştırmada kök kanal tedavisinde kanal dolgusunda kullanılan, System B cihazının kullanımına uygun kök kanal preparasyonu Profile GT, Quantec sistemleri ve paslanmaz çelik el enstrümanları ile farklı eğimlerdeki köklerde yapılarak, preparasyon işlemi sırasında çalışma boyutunda olan farklılıklar, enstrüman deformasyonları ve yapılan preparasyon öncesinde ve sonrasında kullanılan örneklerden alınan bilgisayarlı tomografi görüntülerinin bilgisayar ortamında karşılaştırılması ile köklerde kaldırılan dentin miktarı, kalan dentin miktarı ve kök kanalında oluşan transportasyon miktarları hesaplanarak 3 enstrüman setinin istenilen preparasyonu sağlamadaki yeterliliği ve güvenilirliği belirlendi. Çalışma sonucunda her üç enstrüman seti istenilen ebatlardaki preparasyonu hazırlamada yeterli bulundu. İstenilen ebatlardaki preparasyonda hiçbir örnekte strip perforasyon olgusuna rastlanmadı. Çalışmamızda en çok deformasyon gösteren enstrüman seti olarak paslanmaz çelik el eğesi setleri bulundu. Çalışmamızda en çok çalışma boyutu kaybı el eğesi kullanılan gruplarda belirlendi. Kaldırılan dentin miktarı değerlendirmesinde enstrüman setleri arasında önemli farklar bulunmazken kök kanalının transportasyonu en çok el eğesi grubunda belirlendi, Quantec seti ve Profile GT seti arasında belirgin farklılıklar görülmedi.
Özet (Çeviri)
93 SUMMARY In this study the appropriate root canal preparation was investigated for the use of System B was made by Profile GT, Quantec System and stainless steel hand instruments in root canals with different curvatures. Differences in working length and instrument deformations were recorded. Before and after mechanical preparations pre-operative and post-operative tomographic images of the specimens were taken and the removed dentin thickness, the residual dentin thickness and the transportation of root canal were measured. Safety and sufficiency of three instrumentation systems were determined. We established that all three-instrument systems were sufficient to prepare the adequate root canal preparation. No strip perforations were observed for any of the specimens. Stainless steel hand instruments were the most deformed instruments. The greatest loss in working length was seen in the stainless steel hand instrumented group. We could not find any differences between the instrument systems for the removed dentin thickness criterion and we established the stainless steel hand instruments group caused most transportation in canal space and no differences were found between Quantec and Profile GT system.