Preslenebilir tüm seramik kronların marjinal uyum ve mikrosızıntısının in vitro ve in vivo olarak araştırılması
  1. Tez No: 157617
  2. Yazar: MUHİTTİN TOMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUNA TOKSAVUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
BÖLÜM VI ÖZET Tüm seramik kronlar estetik ve biyouyumluluk yönünden oldukça başarılıdırlar. Tüm seramik kronların klinik başarısını etkileyen diğer faktörler ise marjinal uyum ve mikrosızıntıdır. Tüm seramik kron sistemleri içinde ısı ve basınçla şekillenen seramik sistemleri en çok kullanılan sistemlerdir. Bu nedenle de bu çalışmada preslenebilir seramiklerden olan IPS Empress 2 ve Finesse tüm seramik sistemleri ile çalışılmış ve kronların marjinal uyum ve mikrosızıntısı in vitro ve in vivo olarak değerlendirilmiştir. Bu amaçla ısı ve basınçla şekillenen iki farklı tüm seramik sistemiyle yapılan kronlar, iki farklı basamak preparasyonu uygulanan doğal dişler üzerine üç farklı dual-cure rezin siman ile simante edildikten sonra termal döngü uygulanmış ve daha sonra çini mürekkep solüsyonunda 37°C'de 48 saat süre ile bekletilmişlerdir. Tüm örnekler tek tek şeffaf akriliğe gömüldükten sonra ışık mikroskobu ve sfereomikroskopta marjinal uyum ve mikrosızıntı ölçümleri yapılmıştır. Yapılan istatistiksel analizlere göre IPS Empress 2 ve Finesse tüm seramik sistemleri arasında marjinal uyum açısından istatistiksel olarak önemli bir fark bulunmamıştır. IPS Empress 2 sisteminde shoulder ve chamfer basamak preparasyonu uygulanan örnekler arasında marjinal uyum açısından istatistiksel olarak önemli bir fark bulunamazken Finesse tüm seramik sistemiyle hazırlanan örneklerde marjinal uyum, shoulder basamak preparasyonda chamfer basamak preparasyonuna göre daha iyi bulunmuştur. Mikrosızıntı açısından tüm seramik sisteminin, preparasyon tipinin ve kullanılan dual-cure rezin simanın istatistiksel olarak önemli bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Ancak tüm seramik kronların simantasyonunda kullanılan 120rezin simanların kontrol grubu için kullanılan çinko fisfat simana göre mikrosızıntıyı önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur. Çalışmamızın in vivo bölümünde ise IPS Empress 2 sistemi ile hazırlanan tüm seramik kronların marjinal bütünlük ve mikrosızıntı açısından 3 yıllık klinik takipleri ile değerlendirilmişlerdir. Değerlendirme sonunda bazı vak'alarda kontrol seanslarında dişetlerinde sondlama esnasında kanama olmasına rağmen yapılan hiçbir kronda yenileme olmaması nedeniyle %100'lük bir başarı elde edilmiştir. Çalışmamızın in vitro ve in vivo sonuçları değerlendirildiğinde tüm seramik kronların marjinal uyumlarının klinik olarak kabul edilebilir olduğu sonucuna varılmıştır. Bunun yanında tüm seramik kronların simantasyonunda kullanılan rezin simanların mikrosızıntıyı önemli ölçüde azalttığı gözlenmiştir. 121
Özet (Çeviri)
ABSTRACT All-ceramic crowns offer a highly esthetic appearance, as well as biocompatibility. Additionally the other factors that affect the longevity of all- ceramic crowns are marginal fit and microleakage. Heat-pressed all-ceramic materials are the most commonly used system. In this study, marginal fit and microleakage of heat-pressed all-ceramic crowns made from IPS Empress 2 and Finesse All-ceramic systems were evaluated both in vitro and in vivo. All- ceramic crowns made from two different systems were cemented with three different dual-curing resin cements on the prepared teeth with two different finishing lines, chamfer and shoulder. After the thermocycling procedure, all samples were stored in an indian ink solution at 37°C for 48 hours. All samples were then embeded in transparent acrylic resin. Marginal fit and microlakage were evaluated by using stereomicroscope and reflected light microscope. There was no statistically significant difference for marginal fit between IPS Empress 2 and Finesse All-ceramic systems. Marginal fit was found better for shoulder preparation than chamfer preparation in Finesse All-ceramic system. There were no statistically significant differences between preparation types as well as between dual-curing resin cements for the microleakage. However, dual-curing resin cements reduced mikroleakage when compared with zinc phosphate cement. In the in-vivo part of our study, three-year clinical evaluation of IPS Empress 2 crowns was performed with respect to marginal fit and microleakage. Although there was little inflammation in gingival tissue in some 122cases, the replacement of all-ceramic crowns was not required. Therefore 100% success rate was achieved in our study. In conclusion, marginal fit of all-ceramic crowns was acceptable for clinical situations. Additionally, dual-curing resin cements significantly reduced the microleakage of all-ceramic crowns. 123