Yüksek riskli koroner kalp hastalarında lidokain, lidokain+epinefrin ve prilokain+oktapressin ile yapılan lokal anestezilerin kardiyovasküler sisteme olan etkilerinin holter cihazı ile karşılaştırılması
The comparative evaluation of the use of the local anesthetics lidocaine, lidocaine+epinephrine and prilocaine+octapressin on the cardiovasculer system by the use of a holter device
  1. Tez No: 157635
  2. Yazar: MERT ZEYTİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT TUNCAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Yüksek riskli 20 koroner kalp hastasından holter cihazı ile, lidokain, lidokain + epinefrin (1:80.000 lik) ve prilokain + octapressin lokal anestezisinin, minör oral cerrahi girişimler sırasında kardiyovaskûler sisteme olan etkilerini karşılaştırmayı hedefledik. Her hastaya farklı günlerde sırasıyla 3ml citanestocta,®, 3ml jetokainsimpiex ® ve 3ml jetokain® (l:80.000'lik epinefrin ihtiva eden) ile üç adet oral cerrahi girişimde bulunuldu. Hastalara preoperatif dönemde 5mg i.m. diazem yapıldı ve toplam 6 saat boyunca elektrokardiyografik değişiklikler holter cihazı tararından kaydedildi. Holter cihazı raporları saatlik dilimler şeklinde nabız, izole ve ikiz erken vurular, total ekstrasistoller ve ST segment sapmaları yönünden istatistiksel olarak değerlendirildi. Elde edilen bulguların değerlendirmelerinde, nabız değişkeni açısından solüsyonlar arasında, anlamlı bir farklılık olmadığı ancak preoperatif dönemde kullanılan diazemin de anksiyeteye bağlı olası nabız artımım örtülerniş olabileceği sonucuna varıldı. İzole ve ikiz erken vuruların, her üç solüsyonun enjeksiyonunu izleyen 2 saat içinde anlamlı farklılık gösterdiği gözlendi. Epinefrin içeren lokal anestezik solüsyonda maksimum ST segment sapması, daha sonra oktapressin içeren solüsyonda ve minimal olarak da saf lokal anestezik solüsyonda ST segment sapması izlendi.81 Koroner kalp hastalarında konsültasyonun ve premedikasyonun önemi vurgulandı. Oral cerrahi girişim sırasında 3ml'lik solüsyon miktarım aşmamak şartıyla vazokonstriktör içeren lokal anestezik kullanımının, gerek hasta konforunu arttırması gerekse hekimin çalışmasını kolaylaştırarak operasyon süresini kısaltması bakımından güvenilir bir yöntem olduğu belirlendi. Çalışmamızın sonucunda, yüksek riskli koroner kalp hastalarında vazokonstriktör içeren lokal anesteziklerin kıdlamlabileceğinin yararlı olduğu görüşüne varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to compare the effects of lidocaine, lidocaine with epinephrine and prilocain with octapressin on the cardiovasculer system during minor oral surgery. Twenty patients with a high risk of coronary arteria disease were included in the study. Each patient had three operations on three different days and in each operation 3ml citanestocta®, 3ml jetocaineSinipiex® and 3ml jetocaine® with epinephrine (1:80.000) was used. In the preoperative period 5mg diazem was given by the i.m. route and cardiovascular changes were determined by a Holter device during the six postoperative hours. The results were determined (Isolated and ectopic beats, total extrasistoles and ST segment deviations) at the end of each hour further evaluated statistically. The results showed no significant heart rate changes but it seems that diazem given preoperatively may depress the increased heart rate caused by anxiety. Isolated and ectopic beats showed significant changes during the first two hours after the administration of all local anesthetic solutions.83 ST segment deviation was highest after the injection of the local anesthetic with epinephrine, less with the solution that contain octapressin and least with pure local anesthetic. The importance of premedication and consultation with the patients own phsycian is emphesized. It is determined that in minor oral surgery the use of a local anesthetic with epinephrine that will not exceed 3ml is a predictable method from the stand point of the doctor as well as the patients comfort. As a result of the study we concluded that the use of a local anesthetic with a vasoconstrictor on patients with a high risk of coronary arteria disease is useful.