Sınıf II bölüm 1 maloklüzyonlu bireylerde, aktivatörle yapılan fonksiyonel ortopedik tedavinin temporomandibuler eklem ve kranio-fasiyal yapılara etkilerinin, aksiyografik ve sefalometrik yöntemlerle incelenmesi
Axiographic and cephalometric investigation of the effects of functional orthopedic therapy with activator on temporomandibular joint and cranio-facial structures in patients with class II division 1 malocclusion
- Tez No: 157641
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT BAYDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Sınıf II bölüm 1 maloklüzyonlu bireylerde aktivatör ile yapılan fonksiyonel ortopedik tedavinin, kranio-fasiyal yapılarda meydana getirdiği değişikliklerin incelenmesi ve temporomandibuler eklem fonksiyonları ve hareket biyomekaniği üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, iskeletsel Sınıf II bölüm 1 maloklüzyona sahip, temporomandibuler eklem disfonksiyonu belirtisi göstermeyen ve pubertal büyüme atılımı başlamış, kronolojik yaş ortalamaları 1 1.2 yıl ± 9 ay olan 23 kız ve 12.9 yıl ± 8 ay olan 21 erkek birey incelemiştir. Araştırma kapsamına alınan bireyler, 24 kişilik tedavi ve 20 kişilik kontrol gruplarına ayrılmış ve 10 ay süresince değerlendirilmişlerdir. Araştırmamızın materyalini, bu bireylerden uygulama öncesi ve sonrası elde edilen lateral sefalometrik filmler ve uygulama öncesi, 2. ay, 4. ay, 6. ay, 8. ay ve uygulama sonunda alınan aksiyografik kondiler hareket kayıtları oluşturmuştur. Lateral sefalometrik filmler üzerinde iskeletsel, dento-alveoler ve yumuşak doku ölçümleri yapılırken, aksiyografik kondiler hareket kayıtları üzerinde açma-kapama ve prötrüzyon uzunluğu, açma-kapama ve protrüzyon açısı, açma-kapama ve protrüzyon derinliği ölçümleri yapılmıştır. Hastalardan ayrıca maksimum ağız açma mesafesi kaydı alınmıştır. Çalışmamızda, aktivatör ile yapılan fonksiyonel tedavi sonucunda iskeletsel, dento-alveoler ve yumuşak dokularda meydana gelen değişimlere bağlı olarak çeneler arası ilişkinin düzeldiği ve temporomandibuler eklem fonksiyonlarında adaptif değişikliklerin ortaya çıktığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to examine the changes in the cranio-facial structures caused by the functional orthopedic treatment with activator on the individuals with Class II division 1 malocclusion, and to determine its effects on the functions and movement biomechanics of temporomandibular joint. The study group consisted of 44 individuals at the pubertal growth spurt, who had skeletal Class II Division 1 malocclusion and no temporomandibular dysfunction symptoms. Of these individuals, 23 were female with an average chronological age of 11.2 years ± 9 months and 21 were male with an average chronological age of 12.9 years ± 8 months. The individuals included in the study were divided into two groups, one being the treatment group of 24 individuals and the other being the control group of 20 individuals, and they were evaluated and observed for 10 months. The material of the study consisted of pre- and post-process lateral cephalometric films and axiographic condylar pathway tracings which were taken before the process and in the 2nd, 4th, 6th and 8th months of the process and finally after the process. Skeletal, dento-alveolar and soft tissue measurements were carried out on lateral cephalometric films, while opening-closing and protrusion length, opening-closing and protrusion angle and opening-closing and protrusion depth measurements were carried out on the axiographic condylar pathway tracings. Also, the maximum opening capacity of the mouth of the individuals was measured. It has been determined in our study that as a result of the functional orthopedic treatment by the activator, the relation between jaws improved depending on the changes in skeletal, dento-alveolar and soft tissues, and adaptive changes appeared in temporomandibular joint functions.