Odontojenik apselerden izole edilen aerobik ve anaerobik bakterilerin 'bakteriyel yağ asit profilleri' ne göre tanımlanması ve antibiyotik duyarlılıkları
The identification of aerobic and anaerobic bacteria isolated from odontogenic abscesses based on 'bacterial fatty acid profiles' and antibiotic susceptibility of these microorganism
  1. Tez No: 157642
  2. Yazar: SİNAN TOZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Odontojenik Apselerden İzole Edilen Aerobik ve Anaerobik Bakterilerin“Bakteriyel Yağ Asit Profilleri''ne Göre Tanımlanması ve Antibiyotik Duyarlılıkları Bu çalışmanın amacı odontojenik apselerin daha etkili bir şekilde tedavi edilebilmeleri için etken bakterilerin ”bakteriyel yağ asit profılleri"ne göre tanımlanması ve bunlara etki edebilecek antimikrobiyallerin aerobik bakterilerde disk diffüzyon yöntemi, anaerobik bakterilerde ise E test yöntemi ile belirlenmesidir. Çalışmamız Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız-Diş-Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Kliniğinde, odontojenik apse tanısı konan toplam 71 hastada yapıldı. Alınan örneklerden Mikrobiyal İdentifıkasyon Sistem kullanılarak 77 aerobik ve 60 anaerobik bakteri izole edildi. En çok izole edilen bakteri türleri streptokoklar, stafılokoklar ve bakteroidesler idi. İzole edilen aerobik bakterilerde en yüksek oranda direncin penisiline (%58.4), sonra sırasıyla eritromisin (%46.7), klindamisin (%35.1), tetrasiklin (%32.5), amoksisilin/klavulonik asit (%31.1) ve sefazoline (%27.3) olduğu belirlendi. Anaerop bakterilerde ise penisiline %60, klindamisine %53.3, metronidazole %30, sefoksitine %20, piperasilin/tazobaktama %1 1.6 ve imipeneme % 0.3 oranlarında direnç belirlendi. Sonuçta odontojenik enfeksiyonların daha etkin bir şekilde tedavi edilebilmesi ve son zamanlarda artan antimikrobiyallere karşı direnç gelişiminin önlenebilmesi için bölgemiz gibi antimikrobiyallerin gelişigüzel kullanıldığı ve direnç gelişiminin yüksek olduğu yerlerde duyarlılık testlerinin rutin olarak yapılması gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Identification of Aerobic and Anaerobic Bacteria Isolated From Odontogenic Abscesses Based on“Bacterial Fatty Acid Profiles”and Antibiotic Susceptibility of These Microorganisms The purpose of this study was to determine an effective antimicrobial therapy of causative agents for odontogenic abscesses. In order to do that, bacterial strains isolated from patient samples were identified based on“bacterial fatty acid profiles”and determined the antimicrobial susceptibilities by using disc diffusion test for aerobic bacteria, and E test for anaerobic bacteria. The present study was carried out in 71 patients with a diagnosis of odontogenic abscess in Oral and Maxillofacial Surgery Clinic of Atatürk University. Seventy-seven aerobic and 60 anaerobic bacteria were isolated from 71 clinical specimens by Microbial Identification System. The most frequently isolated species were Streptococcus spp., Staphylococcus spp. and Bacteroides spp. The highest rate of resistance was detected in the aerobic strains against penicillin (58.4%), followed by eriythromycin (46.7%), clindamycin (35.1%), tetracycline (32.5%), amoxycillin/clavulonic acid (31.1%) and cefazoline (27.3%), respectively. The highest rate of resistance was detected in the anaerobic strains against to penicillin (60%), clindamycin (53.3%), metronidazole (30%), cefoxitin (20%) piperaciliin/tazobactam (1 1.6%) and imipenem (0.3%). respectively. In conclusion, in order to treat odontogenic infections more effectively, and to prevent antimicrobial resistance which has increased recently, antibiotic susceptility tests should be performed routinely in regions where antimicrobials are commonly misused and antibacterial resistance is high like our area.