Posterior dişlerde kullanılan farklı materyallerin fiziksel ve kliniksel özelliklerinin incelenmesi
Evaluation of clinicall and physical properties of different restorative materials in posteior teeth
  1. Tez No: 157644
  2. Yazar: ŞEYDA HERGÜNER SİSO
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİDUN HÜRMÜZLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı son yıllarda piyasaya çıkmış olan Definite, Solitaire 2 ve Point 4 restoratif materyallerinin çeşitli özelliklerinin klinik ve fiziksel olarak karşılaştırılmasıdır. Çalışmanın klinik bölümünde 20 erkek 24 kadın toplam 44 hastaya 53 adet oklüzal kavite, 52 adet iki yüzlü kavite hazırlanarak 105 adet restorasyon yapılmıştır. Restorasyonlar 6 aylık periodlar halinde 18 ay süresince Ryge tarafından geliştirilmiş olan USPHS kriterlerine göre iki gözlemci tarafından değerlendirilmiştir. Renk uyumu, diş dolgu arayüz renklenmesi, marjinal adaptasyon, sekonder çürük, yüzey pürüzlülüğü ve anatomik form kaybı değerlendirmelerde kriter olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to evaluate various properties of Definite, Solitare 2 and Point 4 restorative materials clinicall and physical which are new in the market. In the clinicall part of the study a total of 105 restorations (53 class I, 52 classll) in 44 patients (20 men, 24 women) were performed. The restorations were evaluated periodically at 6 month intervals according to Ryge's USPHS criteria by two different observer during 1 8 months. Color match, surface margin discoloration, marginal adaptation, seconder caries, surface roughness and anatomic form were evaluated.