Süt dişi arayüz çürüklerinde farklı çürük teşhis metodlarının karşılaştırlması
Comparising of different types caries detection methods on interproximal caries of decidious teeth
  1. Tez No: 157648
  2. Yazar: DEFNE YALÇIN YELER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERİDUN HÜRMÜZLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Dişhekimliğinde çürük tanısı amacı ile kullanılan bir çok yöntem vardır. Geleneksel ve Direk Dijital Radyografi yöntemleri bunlar arasında sayılabilir. Son yıllarda Lazer Floresans yöntemi olarak kullanıma giren DİAGNOdent cihazı da, özellikle serbest düz yüzey ve oklüzal yüzeylerdeki çürük teşhisinde uygulamaya giren yöntemlerden birisidir. Bu çalışmanın amacı; süt dişi ara yüz çürük derinliğinin tanısında, bu üç yöntemi birbiri ile karşılaştırmak ve hangi yöntemin daha doğru sonuç verdiğini tespit etmektir. Çekim endikasyonu konmuş 101 adet süt molar dişinin çekim öncesi, geleneksel (E speed) ve Direk Dijital görüntüleme sistemlerinde, Bite-wing tekniğiyle radyografileri alınmış ve DİAGNOdent cihazı ile ara yüz ölçümleri yapılmıştır. Daha sonra dişler çekilerek gold standartlarının belirlenmesi için histolojik incelemeye alınmış ve gerçek çürük derinlikleri tespit edilmiştir. Bu işlemler sonrasında biri stajyer diğeri akademisyen olan iki farklı gözlemciden, direk dijital ve geleneksel radyografileri, ikişer hafta arayla iki kez aşağıdaki skalaya göre değerlendirmeleri istenmiştir: 0-çürük yok, 1 -minenin dış yarısında bulunan çürük, 2-minenin iç yarısına ilerlemiş çürük, 3-mine-dentin bileşimini içeren veya dentin dış yarısına ilerlemiş çürük, 4-dentinin iç yarısına ilerlemiş çürük. Değerlendirme sonucunda geleneksel filmler ve DDR benzer sonuçlar göstermiş olup, ara yüz çürük derinliğinin tanısında, özellikle başlangıç çürüklerinde yeterli, dentin çürüklerinde ise yetersiz bulunmuşlardır.DİAGNOdentcihazı ise çürük derinliğinin tanısında yeterli görülmemiştir. Sonuç olarak, geleneksel ve Direk Dijital Radyografiler çürük lezyonlarının erken tanısında yeterli bulunmuşlardır. Ancak dentin çürüğü için varolan çürük derinliğini saptamada yetersiz olmuşlardır. Bu yüzden dentin çürüklerinde, tedavi planlamasında daha doğru kararlar verdirecek yeni tanı yöntemlerine ihtiyaç vardır. Bunun yanında DlAGNOdent cihazı ise ara yüz çürüklerinde bir tanı yöntemi olarak düşünülmemelidir. ANAHTAR KELİMELER Direkt Dijital Radyografi, Bite-wing, DİAGNOdent, Ara Yüz Çürüğü, Çürük Tespit Yöntemleri.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There are many methods in dentistry for detection of caries. Conventional and Direct Digital Radiography methods are two of these. Recently, particularly on detection of Open Smooth Surface Caries and Oclusal Surface Caries, Diagnodent Device which uses Laser Floresans Method is being used. The purpose of this study is compare three methods, Conventional Radiography, Direct Digital Radiography and Laser floresans, on detection of profundity of decidious teeth's interproximal caries. From number of 101 decidious teeth, that have extraction endication, Bite- wing radiographs were taken with using conventional and direct digital imaging systems before extraction, and interproximal evaluation was made by Diagnodent Device. After that teeth were extracted, to determine gold proportion, histologic evaulation were made to determine accurate caries profundity. After these procedures, an intern and academician were evaluate direct and digital radiographs two times with two weeks interval according to this scala: 0- no caries, 1- caries on out half layer of enamel, 2- caries progress inner layer of enamel, 3- caries on enamel-dentin junction or progress to outer layer of dentin, 4- caries progress to inner of dentin. Evaluation results show that Conventional Radiographs and Direct Digital Radiographs have similar results on accurate detection of interproximal caries, particularly on beginnig caries, they are found adequate, but inadequate on profund dentin caries. Diagnodent device was found inadequate on accurate detection of profundity of caries. 73In conclusion, conventional and direct digital radiographs were found adequate on taking protective measures in treatment plannig, solely we need new methods for accurate decisions about progresive dentin caries. In addition Diagnodent device must not be used to detect interproximal caries. KEYWORDS Direct Digital Radiography, Bite-wing, Diagnodent, Interproximal Caries, Methods of Caries Detection 74