Karışık dişlenme döneminde periodontal sağlığın değerlendirilmesi
Evaluations of the periodontal health in transitional dentitions
- Tez No: 99612
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR AYKAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
63 ÖZET Karışık Dişlenme Döneminde Periodontal Sağlığın Değerlendirilmesi Epidemiyolojik bir çalışma olan bu araştırmanın amacı, 7-1 1 yaş arası ilkokul çocuklarında, süt dişleri yerini daimi dişlere bırakırken bu geçiş döneminde (karışık dişlenme dönemi), periodontal sağlığı değerlendirmek, ve bu yaşlarda sosyo-ekonomik durumun, cinsiyetin, fırçalama sıklığının, süt ve daimi diş çürüklerinin periodontal hastalıkların prevalansı üzerinde etkisi olup olmadığım belirlemektir. 2 farklı SED'ye sahip ilkokulda, 7-11 yaş arası 630 çocuk araştırmamızın materyalini oluşturdu. Çocukların yaşı, cinsiyeti ve diş fırçalama sıklığı kaydedildikten sonra. Gün ışığında ağız aynası ve farklı sondlar (WHO ve rutin sond) kullanılarak çocukların muayeneleri yapıldı. Periodontal durumu tespit etmek amacıyla PSR (Periodontal Screening and recording) indeksi kullanıldı. Ayrıca dişlerdeki herhangi bir problem (çürük, kayıp, dolgu) kapladığı yüzeyler de gözönüne alınarak kaydedildi. PSR indeksinde ağız 6 bölgeye ayrıldığı için diğer veriler de, buna uygun şekilde bölge bölge ve toplam olarak hesaplandı. İstatistiksel analiz olarak khi-kare testi, ve Tek Yönlü Vatyans Analizi (ANOVA) ve Student 's t-testi analizleri kullanıldı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda periodontal olarak sağlıklı bireylerin oram %39.4, çürüksüz bireylerin oram ise % 24.6 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY Evaluations of the Periodontal Health in Transitional Dentitions The purpose of the present epidemiolojical study was to evaluate the periodontal health of primary school children between 7-11 ages during transitional dentition period when the primary teeth are replaced by the permanant ones and to establish whether the socio economic levels (SEL), sex, tooth brushing frecuency and caries of the primary and permenant teeth have an impact on the prevalance of periodontal diseases. 630 children aged between 7-11 at a primary school where there exist two different socio-economic levels (SEL), were the material of our study. Following the recordings of age, sex and tooth brushing frecuency, the children were examined using mouth mirror and different explorers (WHO and rutine explorer) in the day-light. In order to establish the periodontal status PSR (Periodontal Screening and recording) index was used. In addition, teeth problems such as decay, missing and filling were recorded taking into account the teeth surface they cover. Since the mouth has been divided into 6 sextant in PSR index, other data were also recorded partially and totally accordingly. Chi-square, One-sample T-Test and One- Way ANOVA methods were used for statistical analize. At the and of our assessment, the percentage of periodontally healthy individuals was 39.4 % and the percentage of caries-free individuals was 24.6 %.