Rotasyonel hareketli preparasyon sistemlerinin debris ve smear tabakası yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of efficacy on debris and smear layer prepared by the rotational preparation systems
- Tez No: 157647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM ENGİN AKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Çalışmamızda farklı preparasyon sistemlerinin kökün apikalinden taşırdığı debris ve sıvı miktarları ile kanal temizleme etkinlikleri karşılaştırmalı olarak incelendi. 90 adet yeni çekilmiş tek köklü insan dişleri her biri 18 dişten oluşan 5 gruba ayrıldı. Gruplar kullanılan preparasyon tekniklerine göre belirlendi. Bu gruplar; Grup 1. ProTaper serisinin kullanıldığı grup Grup 2. Quantec LX serisinin kullanıldığı grup Grup 3. ProFile.04 &.06 serisinin kullanıldığı grup Grup 4. ProFile GT serisinin kullanıldığı grup Grup 5. Paslanmaz çelik eğelerin kullanıldığı grup (kontrol grubu) Standart kök boyutları elde edebilmek için dişlerin kronları hızlı dönen steril bir elmas frezle ayrıldı. Daha sonra, apikalden taşan debris ve sıvı miktarım belirleyebilmek için, özel hazırlanan cam şişelere diş örnekleri yerleştirildi. Grup 1-4'de nikel titanyum rotasyonel hareketli preparasyon sistemleri ile Grup 5'te ise geleneksel yöntem kullanılarak preparasyon işlemleri tamamlandı. İşlemler sırasında apikalden taşan debris ve sıvılar toplanarak tartıldı. Kök kanallarında oluşan debris ve smear tabakasını inceleyebilmek içinse, preparasyon sonrası her gruptan 7 adet diş örneği seçildi. Bu örnekler longitudinal olarak ikiye ayrılarak SEM' de incelenmek üzere hazırlandı. Debris ve smear varlığının incelenmesinde, kökün koronal, orta ve apikal üçlülerinden x200 ve x1OOO büyütmelerle alınan fotoğraflar kullanıldı. Fotoğraflarındeğerlendirmesinde 5'li skorlama yöntemi kullanıldı. Daha sonra, elde edilen veriler istatistiksel olarak incelendi. Sonuç olarak; Çalışmada kullanılan tüm preparasyon tekniklerinde apikalden debris ve sıvı taşmıştır. En az miktarda taşlan debris ProTaper serisinin kullanıldığı grupta meydana gelmiştir. Quantec serisi enstrümanlarla H-tipi paslanmaz çelik enstrümanlar arasındaki farklılık istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. İstatistiksel olarak önemli bir farklılık olmasa da ProFile.04 &.06 ve ProFile GT serisi enstrümanlara göre, en fazla miktarda taşlan debris H-tipi paslanmaz çelik enstrümanların step back tekniği ile kullanıldığı grupta meydana gelmiştir. En az miktarda taşkın sıvı ProTaper ve ProFile GT serilerinin kullanıldığı gruplarda meydana gelmiştir. En fazla miktarda taşkın sıvı H-tipi paslanmaz çelik enstrümanların step back tekniği ile kullanıldığı grupta meydana gelmiştir. Çalışmada kullanılan tüm preparasyon tekniklerinde debris ve smear tabakası oluşmuştur. Gruplara ait koronal, orta ve apikal üçlü bölgelerinde oluşan debris ve smear tabakası skor değerleri karşılaştırıldığında, farklılık istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Tüm gruplara ait koronal, orta ve apikal üçlü bölge skorları karşılaştırıldığında farklılık önemli bulunmuştur. Koronal ile orta üçlü bölgeleri arasındaki farklılık önemsiz bulunurken, koronal ile apikal üçlü bölgeleri arasındaki farklılık ve orta ile apikal üçlü bölgeleri arasındaki farklılık önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the amount of debris and liquid exudations that are the products of different preparation systems and root canal cleaning abilities of these systems are evaluated comparatively. Ninety freshly extracted single rooted-human teeth divided 5 equal groups of 18 each. Groups were identified by the chosen preparation technique. Those groups; Group 1. Preparation with ProTaper Group 2. Preparation with Quantec LX Group 3. Preparation with ProFile.04 &.06 Group 4. Preparation with ProFile GT Group 5. Preparation with stainless steel file (control group) In order to maintain standard root lengths the crowns of the teeth were removed using a high-speed sterile diamond bur. Later, tooth specimens were placed in glass bottles to evaluate the excess debris and liquid amount that exudate from the apical. In Group 1 to 4 nickel titanium rotary preparation systems and in Group 5 a conventional technique were used for preparation. Debris and liquid that exudate from the apical were weighed. In order to examine the debris and smear layer on root canals 7 tooth were chosen from each group. Those specimens were dissected longitudinally in order to analyse with SEM. While examining debris and smear, photographs with x200 and xlOOO from coronal, middle and apical 1/3 of the root were used. 68Photographs were evaluated with a 5-score index for each. All data were analysed statistically. As a result; debris and liquid exudated from the apical in all preparation techniques. Least debris exudated in the group with ProTaper. There was statistically significant difference between Quantec and H-type stainless steel instruments. Between ProFile.04 &.06 and ProFile GT most apical debris exudation were seen in the group that H-type stainless steel instruments with a step back technique were used, however this result is not statistically significant. Least liquid exudated in the ProTaper and ProFile GT group. Most apical liquid exudated were seen in the group that used H-type stainless steel instruments with a step back technique. Debris and smear layer were formed with all techniques that used. Difference of the debris and smear layer scores, which forms coronal, middle and apical 1/3 of the root were statistically insignificant. Difference between all groups for the scores of coronal, middle and apical 1/3 were statistically significant. Difference between coronal and middle 1/3 were insignificant, however the differences between coronal-apical and middle-apical 1/3 were significant. 69