Postmenapozal kadınlarda mandibulada dijital panoramik radyografi kullanılarak osteoporozun değerlendirilmesi
Assessment of osteoporosis on mandible of postmenoposal women using digital panoramic radiography
  1. Tez No: 157655
  2. Yazar: NİDAR ÖZLEM ŞANAL ABUKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLŞAT ALASYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
-97- OZET Bu çalışmanın amacı; dijital panoramik radyografi üzerinde ölçülen mandibular radyomorfometrik indeksleri ve piksel yoğunluğu analizini osteoporoz teşhisi açısından değerlendirmektir. Mevcut diş sayısı, piksel yoğunluğu analizi, mental indeks, panoramik mandibular indeks ve mandibular kortikal indeks değerleri yirmibeş postmenopozal ve yirmibeş normal hastada Trophy OP 100 Digipan dijital panoramik ünitesi ile elde edilen dijital panoramik görüntüler üzerinde ölçüldü. Postmenopozal ve normal grup arasında bu değerler açısından istatistiksel olarak fark bulundu. Osteoporoz dijital panoramik radyografide mandibular korteksin incelmesi ve mandibuladaki genel radyolüsensi ile belirlenebilir. Radyomorfometrik indeksler ve piksel yoğunluk analizi osteoporozun teşhisinde 'altın standart' olarak kullanılamaz. Bununla birlikte, kemik dansitometresi için bir merkeze yönlendirilmelerinden en çok faydayı sağlayacak yetişkinlerin belirlenmesinde düşük etkili bir metot olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
-98- SUMMARY The purpose of this study radiomorphometric indices and pixsel intensity of the mandible was measured on digital panoramic radiographs for diagnosis of post menopausal osteoporosis. Number of teeth, pixel intensity, mandibular cortical widht (Ml), panoromic mandibiular index (PMI) and mandibular cortical index (MCI) values were measured on digital panoromic images using Trophy OP 100 Digipan digital panoromic unit in 25 postmenopausal and 25 normal women. There were statistically significant difference between postmenopausal and normal groups for these values. Osteoporosis may become apperent on a digital dental panoramic radiography as thinning of the mandibular cordices and a general radiolucency of the mandible, but radiomorphometric indices and pixel intensity will never be a“gold standard”methods for osteoporosis diagnosis. However this approach may be a useful, cost effective method for identifying some individuals who would most likely benefit from referral for bone densitometry.