Üst tam protezlere uygulanan farklı yumuşak astar materyallerinin yüzey yapısı ve mikrobiyolojik yönden değerlendirilmesi
The surface structure and the microbiologic evaluation of different soft denture lining materials applied to the upper total prothesis
  1. Tez No: 157654
  2. Yazar: BİLGE TURHAN BAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNÜ YAVUZYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
-148- ÖZET Araştırmada diş hekimliğinde sıklıkla kullanılan üç farklı oda ısısında sertleşen yumuşak astar materyali ve ısıyla sertleşen akrilik rezin kaide materyali ûç farklı zamanda mikrobiyolojik açıdan kıyaslanarak incelenmiştir. Ayrıca bir hastadan elde edilen materyallerin yüzeyleri SEM ile görüntülenmiş ve yüzeylere tutunan artıklar ile mikroorganizmalar tespit edilerek çalışmaya görsel destek sağlanmıştır. Araştırma, Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı Kliniği'ne tam protez yaptırmak için başvuran, yaşları ellibeş yetmişbeş arası değişen, herhangi bir sistemik rahatsızlığı olmayan ve ağız mukozası sağlıklı olan, toplam onyedi gönüllü hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu hastalardan bir tanesi SEM çalışmasında yer almıştır. Araştırmada hastalara üçer adet tam protez yapılmış ve protezlerin doku yüzeylerinde oluşturulan boşluklara üç farklı yumuşak astar maddesi uygulanmıştır. 1, 7. ve 14. gün sonunda protezlerin doku yüzeylerinden çıkarılan yumuşak astar ve akrilik rezin kaide materyali örnekleri, içinde BHI bulunan deney tüpleri ile Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü Laboratuvarı'na iletilmiştir. Tüplerden alınan örnekler iki farklı besiyerine ekilmiş ve 37° C de 48 saat aerop etüvde inkübe edilmiştir. Inkübasyon sonunda besiyerlerindeki farklı morfolojideki kolonilerin sayımları yapılmıştır. Bakteri kolonileri hücre şekilleri, gram boyama, katalaz ve hemolitik aktivite özelliklerine göre ayrılmış ve tiplendirilmiştir. Mantarlar germ tüp formasyonu ile tiplendirilmiştir. Sonuçlar, materyal-zaman, materyal ve zaman olmak üzere üç farklı parametre ile iki yönlü varyans analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Homojenlik sağlanamadığında LSD, Tukey HSD, Scheffe istatistik analız yöntemleri de kullanılmıştır.-149- Ufi Gel P, Softliner, Coe Soft yumuşak astar maddeleri ve Vertex akrilik rezin kaide materyali Özerine tutunan aerop ve fakûltatif anaerop toplam bakteri sayıları her ûç zaman periyodunda karşılaştırıldığında materyaller arasında farklılıkların olduğu saptanmıştır. Toplam mikroorganizma tutunumunun tüm materyallerde zamanla artış gösterdiği ve bu artışın 1. ve 14. günlerde anlamlı olduğu görülmüştür. Tüm zaman periyotlarında, mikrobiyal tütünümün Softliner materyalinde, akrilik kaide materyaline oranla daha fazla olduğu görülmüş ve bu farklılığın istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Softliner ile Ufi Gel P ve Coe Soft astar materyalleri arasındaki, ayrıca akrilik rezin kaide materyali ile Ufi Gel P ve Coe Soft astar materyalleri arasındaki farkların ise anlamlı olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-150- SUMMARY In this study, three different cold-cured soft lining materials which are frequently used in dentistry and a heat cured acrylic resin base material are analyzed by comparing them with each other in three different periods of time in terms of microbiology. Besides visual support was supplied to the study by monitoring the surfaces of materials using SEM and spotting the debris and microorganisms that are adhered on the materials. The study was conducted on seventeen patients who were referred to Gazi University Faculty of Dentistry Department of Prosthodontics for total prothesis. These patients whose ages varied between 55-75 with healthy palatal mucosa had no systemic disease. One of the patients participated in SEM study. In the study, three total prothesis were prepared for each patient and three different soft lining materials were applied to the cavities formed on the tissue surfaces of the prothesis. On the 1st, 7th and 14th days samples of the soft lining materials and acrylic resin based material taken out from the tissue surfaces of the prothesis were send to the Laboratory of Ankara Education and Research Hospital Department Microbiology and Clinical Microbiology. The samples taken from the experimental tubes cultivated on to two different media and incubation was made at 37°C for 48 hours in aerop incubator. After incubation the colonies on the media in different morphology were calculated. Bacterial colonies were identified on the bases of cellular morphology, gram stain, catalase and hemolitic activity. Yeasts were identified by germ tube formation. The results were evaluated by using two-way variance of analysis according to three different parameters which are material-time, material and time. When homogeneity could not be achieved, LSD, Tukey HSD and Scheffe statistical analysis were also used.-151- When the total number of the aerop and facultative anaerop bacteria on the Ufi Gel P, Softliner, Coe Soft soft lining materials and on the Vertex acrylic resin base material were compared after the three periods of time, it was found out that there were differences between the materials. It was determined that the total adhesion of microorganisms on all materials increased in time and that, this increase was statistically significant on the 1st and the 14th days. It was observed that, in all time periods, the adhesion of microorganisms on the Softliner material was significantly higher than the acrylic base material. However the differences of the Softliner from the Ufi Gel P and Coe Soft lining materials and also the differences of the acrylic base material from the Ufi Gel P and Coe Soft lining materials were not found to be statistically significant.