Otojen spongioz kemik grefti ve kemik iliği ile kombine heterogreftin deneysel kemik kavitelerinde histopatolojik olarak karşılaştırılması
Compare of otogen cancellous bone graft and heterograft combined with bone marrow histopathologically in experimental bone defects
- Tez No: 157656
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında otojen spongioz kemik grefti ve kemik iliği ile kombine heterogreftin histopatolojik açıdan karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmada 27 adet erişkin tavşan üç gruba ayrıldı. Tavşanların intramuskuler ketamin enjeksiyonu ile genel anestezilerini takiben, ameliyatla sağ tibialan açığa çıkarıldı ve burada 3 mm. çaplı üç defekt oluşturuldu. Defektlerden biri kontrol grubu olarak bırakıldı, diğerine femur epifizinden elde edilen otojen spongioz kemik grefti, son defekte de femur diafizinden aspire edilen kemik iliği ile karıştırılan heterogreft (Tutoplast spongioza bovine microchips) yerleştirildi. Postoperatif 1., 3. ve 6. haftalarda tavşanların tibialan çıkarıldı. Histopatolojik tetkikleri yapılarak elde edilen değerler Kruskall-Wallis testi ile istatistiki olarak değerlendirldi ve sonuçlar literatür ışığında tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this thesis, otogen cancellous bone graft and heterograft combined red bone marrow compared histopathologically. In the present study, 27 adult rabbits were distinguished three groups. Following the induction of general anesthesia with intramuscular ketamine, the anterior surface of right tibia of the rabbits were surgically exposed, and three holes with 3 mm. in diameter were prepared on them for investigation. One hole was filled with otogen cancellous bone, the other hole was filled heterograft combined red bone marrow and the other unfilled hole was used as control. At the postoperative 1., 3. and 6. weeks, rabbits from each group were sacrified in equal numbers, and defective regions were extracted. Kruskal-Wallis statistic test was applied to the data obtained in the result of histopathologic survey of specimens and results were discussed according to literatures.