İki farklı eritme yöntemi ile dökülen Cr-Co ve Cr-Ni alaşımların saf ve artık metal özelliklerine göre sertlik ve korozyon dirençlerinin karşılaştırılması
Comparison of hardness and corrosion resistance of Cr-Co and Cr-Ni alloys casted with two different melting methods in point of pure and recasted alloy properties
- Tez No: 157658
- Danışmanlar: PROF.DR. LÜTFÜ İHSAN ALADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Baz metal alaşımların giderek fiyatlarının artması protez laboratuarlarını değişik oranlarda artık metal kullanmaya sevk etmektedir. Bu alaşımların dökümünde ise ya indüksiyonla eritme yada şalomeyle eritme yöntemi kullanılmaktadır. Bu çalışma, alaşımı eritmede kullanılan yöntemlerin elde edilen dökümün sertliği ve korozyon direnci üzerine olan etkilerini, artık metal alaşımı kullanıldığında elde edilen dökümün sertliği ve korozyon direnci üzerine olan etkilerini ve artık metal alaşımı kullanıldığı takdirde eritme yöntemlerinin dökümün sertliği ve korozyon direnci üzerine olan etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmamızda bir Cr-Co (Wironit) ve bir Cr-Ni (Wiron 99) alaşımı kullanılmıştır. Şalome ve indüksiyon döküm yöntemleri kullanılarak, 5mm çapında 3 mm kalınlığında Saf metal, % 50 oranında artık metal ile yeni metal karışımı ve tamamen artık metal ile dökülen örneklerin sertlik değerleri belirlendikten sonra, dökümler yapay tükürük (Fusayama solüsyonu pH:5,5) içerisinde 37 °C'de 1 ay süreyle bekletilmiş ve solüsyona geçen Ni, Cr ve Co iyonlarının miktarları atomik absorbsiyon spektrofotometre cihazıyla saptanmıştır. Sonuçta, şalomeyle dökülen örneklerin sertlik değerlerinin daha yüksek olduğu, artık alaşım kullanımının Cr-Ni alaşımında sertlik değerini arttırmasına karşın Cr-Co alaşımında azalttığı, indüksiyon döküm yönteminin ve artık alaşım kullanımının alaşımlardan salınan toplam iyon miktarım arttırdığı ve artık alaşım kullanılarak indüksiyon döküm yöntemiyle dökülen örneklerin solüsyona daha az Ni saldıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY As the prices of base metal alloys have gradually increased, prosthodontic laboratories have utilized used alloys at different rates. In the casting of these alloys, either induction technique or torch technique have been used. This study investigated the effects of utilizing used metal alloys and the methods used in the melting of alloys on the corrosion and microhardness of obtained casting specimens. A Cr- Co (Wironit) alloy and a Cr-Ni (Wiron 99) alloy were included in the study. Microhardness values of the specimens casted in 5 mm diameter and 3 mm thickness with new metal alloy, the mixture of new metal and used metal at 50/50 rates and fully used metal alloy by utilizing induction and torch technique were determined. Also the specimens were kept at 37 °C within artificial saliva for a month, and the amounts of released Ni, Cr and Co ions were determined by Atomic Absorbtion Spectrophotometer (AAS). In the result, it has been found that the microhardness values of specimens casted by torch are higher, and utilizing of used metal alloys have reduced the microhardness value in Cr-Co alloy although increased in Cr-Ni alloy. In addition, induction technique and utilizing of used metal alloys reduced the amount of total ion released from alloys, and the specimens casted with used metal alloy by induction technique released less Ni ion to solution.