Kemik defektlerinin iyileşmesinde hyaluronik asit ve heterojen kemik greftinin etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi
Histopathological investigation of the influence of hyaluronic acid and heterogen bone graft on healing of bone defects
  1. Tez No: 157657
  2. Yazar: GÖKSEL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERTUNÇ DAYI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Kemik Defektlerinin İyileşmesinde Hyaluronik Asit Ve Heterojen Kemik Greftinin Etkilerinin Histopatolojik Olarak incelenmesi Hyaluronik asit (hyaluronan veya HA), ekstrasellüler matriksin başlıca bileşenlerinden biridir ve doku morfogenezisi, hücre migrasyonu, farklılaşması ve adhezyonda etkili bir rol oynamaktadır. Kemik allogreftler, kemik defektlerinin tamiri veya rekonstrüksiyonu için sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada 30 adet erişkin tavsarım sağ ve sol tibiasında genel anestezi ve cerrahi prensipler altında, 3 milimetre çapında 2 kavite açıldı. Sol tibiadaki kavitelerden biri HA+fibrin jelle, diğeri kontrol amacıyla sadece fibrin jelle dolduruldu. Sağ tibiadaki kavitelerden biri HA+kemik grefti+fibrin jel ile, diğeri kontrol amacıyla sadece fibrin jel ile dolduruldu. Tavşanlar 20., 30. ve 40. günlerde eşit sayıda sakrifiye edildi ve defekt bölgeleri çıkartıldı. Histopatolojik tetkikler yapılarak elde edilen sonuçlar Kruskal-Wallis testi ile istatistiki olarak değerlendirildi. Sonuç olarak, HA ile kombine kemik grefti uygulanan kavite 30. ve 40. günlerde HA uygulanan gruptan daha iyi sonuçlar vermiştir. Bununla birlikte, hem HA grubu hem de HA+greft grubu her dönemde kontrol grubundan daha yüksek skorlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
nı SUMMARY Histopathological Investigation of the Influence of Hyaluronic Acid and Heterogen Bone Graft on Healing of Bone Defects Hyaluronic acid (or hyaluronan, HA) which is one of the essential components of extracellular matrix and plays a predominant role in tissue morphogenesis, cell migration, differantion, and adhesion. Bone allografts frequently used to repair and reconstrucion of bone defects. In this study, two cavities were carved that 3 mm-diametered on the right and left tibia of 30 mature rabbits in accordance with the principles of general surgery. One of the cavities in the left tibia was filled with HA+fibrin gel, other cavity was filled with only fibrin gel for the purpose of control. One of the cavities in the right tibia was filled with HA+bone- graft+fibrin gel, other cavity was filled with only fibrin gel for the purpose of control. On the 20 *, 30 th, and 40 * days, rabbits were sacrified in equal numbers and defective regions were extracted. Kruskall-Wallis test was applied to the data obtained in the result of histopathologic survey of specimens. In conclusion, the cavites that were performed HA with bone graft have shown better healing than HA group in 30 * and 40 * days of study. However, both HA group and HA+bone-graft group have shown higher scores than control group in every period of study.